WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kolejne sukcesy Chińczyków w dziedzinie lotu hipersonicznego

Chińczycy nie od dziś zwracają oczy ku zagadnieniu pojazdów hipersonicznych. Ostatnimi czasy udało im się osiągnąć znaczące rezultaty pracy badawczej. Rezultaty, które mogą pozwolić Chińskiej Republice Ludowej na zdobycie trwałego miejsca w globalnym wyścigu zbrojeń samolotów naddźwiękowych.

chinese_waverider

Kluczowym elementem układanki ma być scramjet (schemat wyżej) chińskiego uczonego, opracowany przez profesora Wanga  Zhenguo z National Defense Science and Technology University. połączony z technologią cyklu kombinowanego, ma w teorii pozwolić Państwu Środka na zbudowanie samolotów osiągających 6 Mach. Taki pojazd byłby w stanie dolecieć w każde miejsce na świecie w ciągu trzech godzin, osiągając przy tym prędkość i wysokość, które czyniłyby go nieosiągalnym dla systemów obrony przeciwlotniczej.

Powyżej prezentowana jest artystyczna wizualizacja takiego samolotu. Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli powstanie, przypominać będzie swój amerykański odpowiednik – SR-72. Zasady mechaniki płynów – wyjątkowo srogie w wypadku hipersonicznych pojazdów – narzucają wszystkim nacjom takie same wymagania.

castc2015_award

Profesor Wang był jednym z dziewięciu laureatów (zdjęcie powyżej) drugiej edycji Nagrody Feng Ru, na odbywającej się co dwa lata konferencji CSAA (Chinese Society for Aeronautics and Astronautics). Uczony został nagrodzony za – trwające na przestrzeni ostatniej dekady – udane prace nad silnikami typu Scramjet. Są to maszyny przepływowe, w których powietrze o naddźwiękowej prędkości jest mieszane z ciekłym paliwem. Owocuje to szybkim spalaniem, które pozwala osiągnąć samolotom i pociskom liczbę Macha większą niż 5.

Profesor Wang został również ogłoszony pionierem chińskiego lotnictwa podczas konferencji China Aeronautical Science and Technology Conference (CASTS2015) za stworzenie pierwszego chińskiego scramjeta napędzanego naftą, który sprawdził się podczas prób lotniczych. Oznacza to, że Chiny są drugim po USA (ze swoimi X-43 i X-51) państwem mogącym się pochwalić pojazdem zdolnym do trwałego lotu hipersonicznego.

jf-12_hypersonic_wind_tunnel

Sukces Państwa Środka nie jest zaskoczeniem – takie badania od lat stanowią ważny element inicjatywy narodowego bezpieczeństwa nr 863. O ile Chińczycy mieli pewne istotne problemy z projektowaniem silników turbośmigłowych, przy scramjetach nie jest to wielkim problemem ze względu na nieco inną zasadę działania. Chiny zademonstrowały swoje umiejętności w dziedzinie wytrzymałych na naprężenia i ekstremalne temperatury materiałów lotniczych choćby podczas prób hipersonicznego szybowca WU-14. Posiadają również największy na świecie hipersoniczny tunel dźwiękowy, JF-12 (widoczny powyżej). Jest on zdolny zapewnić prędkość czynnika do Mach 9 (dla porównania, NASA ma u siebie „jedynie” Mach 7). Oznacza to, że chińscy naukowcy mają wyjątkową okazję do obserwacji przepływów hipersonicznych bez konieczności przeprowadzania drogich lotów testowych na olbrzymiej wysokości.

hypersonic_testbed

Nagrodę profesora Wanga poprzedziła interesująca plotka dotycząca testowego lotu bezzałogowego chińskiego drona wielokrotnego użytku (wizualizacja powyżej) poruszającego się z prędkością powyżej Mach 4. Dla porównania, SR-71 leciał z prędkością ok. 3.2 Mach.  Taką informację podano 18 września w China Aviation News, po kilku godzinach jednakże artykuł został usunięty. Sugeruje to, że informacja była błędna, lub zawierała nieumyślnie opublikowane informacje utajnione.

chinese_combined_cycle_engine

Samolot miał wykorzystać silnik typu turbo-ramjet zmiennego cyklu – przy wartościach liczby Macha mniejszych niż 2.0 działa on jak zwykły silnik turbośmigłowy, później stopniowo przechodzi do konfiguracji ramjeta, (diagram powyżej), a po osiągnięciu 5 Mach – stawałby się scramjetem. Podobny pomysł został zaproponowany przez Lockheed Martin dla SR-72, mającego latać na granicy kosmosu drona US Air Force.

Na koniec bombowiec hipersoniczny Shadow Dragon – koncept PLAAF Engineering College,  zdobywca drugiej nagrody podczas czwartej edycji National Future Aircraft Design Competition na 2010 Zhuhai Airshow.

shadow_dragon[źródło i grafika: popsci.com]