WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Kolejny rekord świata w speedrunie. Fallout 3 w zaledwie 15 minut!

Pisaliśmy swojego czasu o youtuberze o nicku Rydou, który zajmuje się przechodzeniem gier „na czas”. Ten posiadacz wielu rekordów postanowił porwać się na kolejny i przejść jedną z trudniejszych części serii Fallout w czasie niższym niż 15 minut. Cel swój osiągnął – jego speedrun trwał zaledwie 14 minut i 54 sekundy.

Oczywiście, trzeba powiedzieć sobie jasno – tak fenomenalny czas jest rezultatem kilku niezbyt czystych zagrywek, związanych z błędami w kodzie. Bez dobrej znajomości mechaniki gry i wykorzystaniu pewnych bugów w programie, osiągnięcie to nie byłoby możliwe. Cóż więc wykorzystał Rydou?

Po pierwsze – w Falloucie 3 dzięki szybkiemu load/save w trakcie konwersacji z npc-em można „przewinąć” do przodu pokaźną ilość dialogów (widać to dobrze na filmie – ekran czasami ciemnieje na moment, wtedy właśnie gracz stosuje tę sztuczkę)

Po drugie – istnieje pewien mały błąd w kodzie związany ze zmianą prędkości postaci. Youtuber opisuje go tak:

Kiedy ranisz swoje nogi i okulawiasz się, twoja szybkość jest redukowana do zera, lecz chwilę później rośnie do sześćdziesięciu procent normalnej wartości. Ale poprzez zrobienie quickloadu w odpowiednim momencie, tuż zanim program „zatwierdzi”, że gracz ma uszkodzone kończyny, można dostać ten 60% bonus posiadając całkowicie zdrową postać – i wtedy twa prędkość jest permanentnie o 160% wyższa.

Może nie jest to do końca uczciwe, lecz z drugiej strony wina leży raczej po stronie programistów, którzy nie „załatali” odpowiednich miejsc w kodzie, pozostawiając możliwość dokonywania takich exploitów. Poniżej przedstawiamy filmik z pełnego speedruna – jak widać Rydou robi tam jeszcze parę innych ciekawych rzeczy aby tylko pobić rekord – np. strzela do przyjaznego NPC po to by ten udał się w odpowiednie miejsce, czy też przechodzi przez ściany by wypaść poza mapę. Sztuczki poniżej pasa, lecz nie można nie docenić efektu końcowego. Piętnaście minut to czas w którym ja na przykład ledwo daję radę przydzielić punkty S.P.E.C.I.A.L przy tworzeniu swojej postaci…

[źródło: kotaku.com; grafika: muve.pl]