WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Komórki macierzyste pomogą w walce z rakiem

Stworzono komórki macierzyste, które są w stanie uwalniać substancje chemiczne mogące zabijać komórki rakowe. Może stać się to metodą na walkę z rakiem, który jest w miejscu z wyjątkowo ciężkim dostępem.

Komórki macierzyste są celem badań, ponieważ mogą przekształcić się do komórek narządów. Mogą też one zostać zmuszone do wytwarzania substancji Pseudomonas exotoxin (PE), która zwalcza guzy mózgu.

PE jest już wytwarzana poza organizmem i podawana w celu walki z rakiem, ale ma to pewne ograniczenia. Toskyny mają krótki okres połowicznego rozpadu i nie zdążą dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Doktor Khalid Shah, naukowiec na Harvard Medical School, mówi:

Kilka lat temu uznaliśmy komórki macierzyste za idealne do ciągłego dostarczania tych toksyn do guzów w mózgu. Dopiero teraz udało nam się stworzyć komórki macierzyste odporne na toksyny, które mogą je uwalniać i niszczyć raka.

PE może zabić każdą komórkę jeśli dostanie się do jej środka. Innym naukowcom nie udało się idealnie wprowadzić toksyny do swojego miejsca przeznaczenia. Nowe badanie przedstawia sposób na niezniszczenia przez toksynę komórek macierzystych, dzięki czemu mogą stać się one idealnym przenośnikiem dla PE.

Badania zostały przeprowadzone na modelach zwierzęcych i potwierdzają tę teorię- toksyna dostarczana w ten sposób niszczy dokładnie to co powinna. Kolejne badania mają na celu połączenie tej metody z inną w celu zwiększenia skuteczności w walce przeciwko rakowi.

Źródło: http://www.iflscience.com/, zdjęcie: Khalid Shah