WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Komórki glejowe, które mogą zmienić się w komórki macierzyste

Wewnątrz każdego naszego zęba jest niewielka populacja żywych komórek macierzystych, które mogą różnicować się na wiele różnych rodzai. Ich pochodzenie było naukowcom nieznane, ale najnowsze badanie przyniosły zaskakującą odpowiedź: komórki nerwowe, które mogą migrować do środka zęba i zmienić się z powrotem w komórki macierzyste. Może to być nowe źródło tych jakże ważnych komórek!

Zęby są połączone z systemem nerwowym. Igor Adameyko z Karolinska Institute w Sztokholmie, wraz ze swoim zespołem badał komórki glejowe, które wspierają i chronią neurony. Badania były prowadzone na myszach. Dzięki fluorescencyjnemu znakowaniu owych komórek, był on w stanie śledzić ich losy w czasie. To co odkrył było całkowicie zaskakujące. Komórki glejowe pochodzące z nerwów w dziąsłach, mogą migrować do zębów i stawać się mezenchymalnymi komórkami macierzystymi. Jest to dokładne przeciwieństwo tego, co do tej pory myśleli naukowcy. 

Odkrycie musi zostać jeszcze potwierdzone przez kolejne badania, ale być może będziemy mieć nowe źródło komórek macierzystych. 

 

Źródło: http://gizmodo.com/