WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Kompresja przy użyciu sztucznej inteligencji pozwoli otrzymywać pliki o wyższej jakości

Google stworzyło podwaliny pod systemem kompresji podobny do tego z serialu HBO pt. Silicon Valley (Dolina Krzemowa). W czwartek naukowcy pracujący dla Google opublikowali post na blogu w którym szczegółowo opisują swój przełom. Google chce wykorzystać sztuczną inteligencję w celu poprawy szybkości przeglądania internetu i pobierania dla wszystkich typów plików.

W serialu Silicon Valley, Richard Hendricks projektuje bezprecedensowy system kompresji, który zmienia oblicze internetu. System, który nazywa się Pied Piper, zamienia rozmiar plików na bardzo mały, co rewolucjonizuje udostępnianie plików i ich przechowywanie. Urządzenia nie są już potrzebne do przechowywania plików, ponieważ są one bardzo małe, a skompresowane wersje mogą żyć w chmurze.

Przy wykorzystywaniu standardowych metod kompresji, obrazy  tracą swoje informacje. Grupa pikseli ulega degeneracji. Z kolei sztuczna inteligencja kompresji Google zachowuje ich pełną rozdzielczość. Naukowcy piszą, że jest to pierwsza architektura sieci neuronowej , która jest w stanie wyprzedzić JPEG przy kompresji obrazu. Jedna sieć neuronowa przekłada obraz do kodu, ale robi to niemal bezbłędnie, a druga sieć neuronowa rozszyfrowuje kod zwracając doskonałą rekonstrukcję oryginalnego obrazu.

on-the-left-is-the-original-image-the-middle-is-jpeg-compression-and-the-right-is-googles-residua

Po lewej stronie znajduje się obraz oryginalny. W środku jest kompresja JPEG, a po prawej jest system GRU Google’a. W systemie Google wokół ust nie tworzą się bloki koloru magenta, co widać na obrazku w formacie JPEG. Podczas pierwszego etapu sieć neuronowa kilkukrotnie przechodzi nad fotografią, za każdym razem ucząc się czegoś więcej o tym, jak najlepiej ją zmniejszać. Pierwszy przebieg jest na poziomie współczesnej kompresji, ale każdy kolejny karnet sprząta ewentualne błędy i optymalizuje kodowanie obrazu. Google pisze, że choć dzisiejsze, powszechnie używane kodeki są dobre, ich praca pokazuje, że przy użyciu sieci neuronowych do kompresji obrazów w rezultacie otrzymujemy pliki wyższej jakości o mniejszych rozmiarach.

Źródło: www.inverse.com