[Norka sponsorowana]

Urządzenia gamingowe to bardzo specyficzny segment rynku komputerowego. Rosnące wymagania gier sprawiają, że nasz sprzęt nie może sobie pozwolić na żadne kompromisy, a wydajność musi być cechą charakterystyczną takiego komputera. Zobacz jakie parametry powinno posiadać urządzenie idealne dla gromaniaka.

Jak wybrać komputer PC idealny do gier?

Dużą zaletą komputerów stacjonarnych jest możliwość samodzielnej i łatwej wymiany podzespołów. Wybierając poszczególne jednostki wyposażenia naszego sprzętu, powinniśmy zwrócić uwagę przez ile lat będą one nam służyć. Wybierając droższe i wydajniejsze podzespoły, możemy oszczędzić czas oraz przede wszystkim pieniądze, które trzeba inwestować w częstą wymianę wyposażenia. Idealnym sposobem na zakup nowego sprzętu są sezonowe obniżki czy kupony rabatowe Media Expert w Alerabat.com.

Wybierając procesor do naszego komputera PC, powinniśmy zwrócić uwagę na liczbę rdzeni. Absolutnym minimum jest 4-rdzeniowy układ CPU. Taki wybór z pewnością pozwoli nam na uruchomienie najnowszych tytułów gier. Jeśli zależy nam na graniu w najwyższych możliwych ustawieniach graficznych, to powinniśmy rozejrzeć się nad 6 i 8-rdzeniowymi procesorami Intela bądź AMD Ryzen, które pozwolą nam na granie, streamowanie lub obróbkę grafiki i wideo.

Kolejnym ważnym wyposażeniem komputera PC jest karta graficzna. Musi być ona dedykowana, a żeby uruchomić grę na minimalnych wymaganiach sprzętowych, powinniśmy posiadać kartę o pamięci 2GB. Zestawy NVIDII GeForce lub AMD Radeon oferują karty graficzne 4 i 6GB, które poradzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi tytułami i programami komputerowymi.

Szybkość komputera stacjonarnego

Optymalne połączenie, gwarantujące sprawne i szybkie działanie komputera to dysk twardy SSD, na którym zainstalowany jest system operacyjny oraz spora ilość pamięci RAM. Dysk twardy powinien mieć pojemność przynajmniej 250 GB. Takie rozwiązanie daje możliwość zainstalowania na nim systemu Windows 10, najważniejszych programów i przynajmniej jednej dużej gry. Osobnym dyskiem na magazynowanie danych powinien być dysk HDD, najlepiej dwukrotnie większy od SSD.

Nie tylko stacjonarnie

Oprócz komputerów stacjonarnych, do grania idealnie nadają się także laptopy. Wiele producentów w swoich seriach uwzględnia rosnące zapotrzebowanie na laptopy gamingowe. Coraz częściej taki sprzęt dorównuje wydajnościom komputerom stacjonarnym, a jego główną zaletą jest ogromna mobilność. Laptop gamingowy można wziąć ze sobą praktycznie wszędzie.

Laptop gamingowy – zalecane parametry

Minimum 8GB pamięci wbudowanej RAM w połączeniu z dyskiem SSD zagwarantuje nam płynne działanie laptopa gamingowego. Im więcej RAM-u w naszym komputerze, tym lepiej. Ważne jest również, aby nasz sprzęt posiadał dedykowaną kartę graficzną o wysokiej częstotliwości. Zintegrowane układy mogą sobie nie poradzić z najnowszymi tytułami gier.

Priorytetem w szybkim działaniu laptopa gamingowego jest pamięć wbudowana RAM i dysk twardy. Im więcej pamięci ma nasze urządzenie, tym lepiej. Absolutne minimum to 8GB, co w połączeniu z dyskiem SSD zagwarantuje nam płynne działanie naszego sprzętu. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wydajność komputera jest karta graficzna. Warto wybrać laptop, który posiada dedykowaną jednostkę, ponieważ te zintegrowane mogą nie sprostać wymaganiom popularnych gier. Zalecane są karty posiadające minimum 3GB pamięci o częstotliwości przynajmniej 7000 MHz.

Wybierając parametry interesującego nas laptopa do gier, nie możemy pominąć również procesora. Ten, podobnie jak karta graficzna, musi cechować się bardzo wysoką wydajnością. Niska sprawi tylko, że możliwości naszego komputera będą mocno ograniczone. Absolutne minimum w laptopie gamingowym to 2-rdzeniowy procesor o częstotliwości przynajmniej 2.90 GHz. Jeśli chcemy mieć gwarancję gry w najnowsze tytuły, warto jednak zainwestować w procesor 4-rdzeniowy.

Wybór odpowiedniego komputera gamingowego nie należy do najprostszych czynności. Jeszcze przed zakupem powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakie tytuły zamierzamy grać. Jeśli będą to najnowsze produkcje, to musimy liczyć się z wydaniem nawet kilku tysięcy złotych na sam sprzęt. Starsze tytuły możemy uruchomić na nieco mniej wydajnych urządzeniach, co z pewnością przełoży się na zachowanie większej gotówki w naszym portfelu.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!