WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Komputer i magiczne sztuczki

Nowe technologie to trochę magia, można to przyznać bez bicia. Dla ludzi średnio obeznanych z nowoczesnymi trendami w rozwoju technologii komputerowych, nowe osiągnięcia czy kamienie milowe w jakichś odłamach szeroko rozumianej informatyki, potrafią przywodzić na myśl jakieś niepojęte czary. Co jednak gdyby pójść krok dalej i sprawić, że komputery naprawdę raczyłyby nas magicznymi sztuczkami?

Na pomysł stworzenia komputerowego magika wpadli naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie. Zbudowany i oprogramowany odpowiednio komputer potrafi tworzyć prawdziwe cuda na kiju i wykonywać pewne znane i lubiane w wykonaniu ulicznych magików, sztuczki karciane. Rzecz jasna, to nie David Copperfield, który potrafi „zniknąć” Wieżę Eiffla na naszych oczach, ale sztuczki wykonywane przez angielską maszynę, choć podstawowe i bazujące na danych, matematycznych obliczeniach, potrafią cieszyć. Takie jest zresztą podstawowe założenie magicznych sztuczek, prawda?

Czarujący komputer potrafi odszukiwać wybrane przez nas karty, sprawić że część kart z talii nagle zniknie czy odgadywać ciągi kolejnych kart. Wszystko to wygląda może zabawnie, ale w gruncie rzeczy oparte jest na matematycznych obliczeniach. To zresztą dość zrozumiałe, gdyż komputer o odpowiedniej mocy obliczeniowej jest w stanie dokonywać mnóstwa przeliczeń i płynnie reagować na zachowania odbiorców, dzięki czemu jego magiczne sztuczki, wydają się nam ciekawymi, intrygującymi czy zabawnymi. Kto wie, może to początek ery komputerowych klaunów na imprezach urodzinowych naszych pociech?

[ Źródło: www.techcrunch.com, Zdjęcie: www.magictricksecrets.org ]