WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Konkurs NASA dla dzieci i młodzieży

NASA we współpracy z American Society of Mechanical Engineers (ASME) Foundation ogłosiła właśnie konkurs skierowany dla dzieci i młodzieży. Zadanie konkursowe wydaje się na pierwszy rzut oka proste, jednak wymaga dużej dawki kreatywności. Uczestnicy mają bowiem zaprojektować element wyposażenia astronautów związany z żywnością, który w 2050 roku mógłby wejść do użytku stworzony dzięki drukarce 3D.

Uczestnicy mogą projektować różne rodzaje wyposażenia – sztućce, naczynia, pojemniki na żywność i resztki, czy nawet projekty związane z produkcją żywności: bioreaktory, rozwiązania do uprawy roślin, czy… hodowli owadów. Konkurować będą uczniowie z dwóch kategorii wiekowych: 5-12 oraz 13-19 lat.

Konkurs, nazwany Start Trek Replicator Challenge, w nawiązaniu do replikatora, urządzenia ze znanego serialu używanego m.in. do produkcji żywności, został ogłoszony w Intrepid Air and Space Museum w Nowym Jorku. Muzeum to, urządzone na pokładzie wycofanego ze służby lotniskowca, ma także swój udział w nagradzaniu uczestników. Jedną z nagród jest udział w Star Trek: The Starfleet Academy Experience, czyli organizowanym przez muzeum całodniowym wydarzeniu pozwalającym wczuć się uczestnikom w kadetów gwiezdnej floty.

Inne nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w każdej z tych kategorii wiekowych to zwiedzanie wahadłowca Enterprise w towarzystwie astronauty, czy, dostępne także dla pozostałych finalistów, tajemnicze paczki z prezentami Star Trek prize pack. Cały konkurs tematycznie nawiązuje do serialu Star Trek, który w tym roku kończy równo pół wieku. Prace zgłaszać można do pierwszego maja, natomiast wyniki rywalizacji ogłoszone zostaną w czerwcu.

[źródło i grafika: popsci.com]