WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Konkurs NASA mający na celu przyspieszyć rozwój laboratoryjnej hodowli ludzkiej tkanki

Ludzkie ciało źle znosi podróże kosmiczne. Nieważkość i promieniowanie dają się we znaki nawet najbardziej doświadczonym astronautom, takim jak Scott Kelly. By przyspieszyć rozwój technologii, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu tym efektom, NASA ogłosiła konkurs na stworzenie w laboratorium funkcjonalnej, ludzkiej tkanki. Nagrodą jest pół miliona dolarów.

Pomysł nie jest nowy – jakby nie patrzeć, syntetyczna tkanka jest marzeniem każdego naukowca, szukającego obiektu do testów, czy lekarza, którego pacjenci czekają na przeszczep. Pojawiły się już pewne postępy w tej dziedzinie. Mieliśmy do czynienia ze sztucznymi naczyniami krwionośnymi, czy choćby tkankami tworzonymi z pomocą druku 3D.

Niestety, tworzenie grubych, zdolnych do metabolizmu i ukrwionych organów to sprawa znacznie trudniejsza. Dlatego zapewne ten cel obrała NASA – agencja, która jakby nie patrzeć, ma na celu sięgać gwiazd nie tylko metaforycznie. W ramach Vascular Tissue Challenge, 500 tysięcy dolarów zostanie podzielonych pomiędzy pierwsze trzy zespoły, które uczynią w dziedzinie sztucznych tkanek odpowiednie postępy. Zasady są jednak dość rygorystyczne – ukrwiona tkanka ma mierzyć przynajmniej 1 cm grubości, a 85% tworzących ją komórek musi przeżyć przynajmniej 30 dni. Na tym nie koniec – taki wynik trzeba zaprezentować w trzech próbach, o odsetku powodzenia 75%.

Dlaczego NASA zajęła się taką dziedziną? Jedną z przyczyn jest oczywiście chęć wsparcia badań medycznych. Chodzi jednak również o stworzenie narzędzi, które pomogą zminimalizować wpływ kosmosu na wyruszających w odległe misje astronautów. W pierwszej kolejności, tkanki posłużą do testów wpływu promieniowania oraz innych szkodliwych czynników napotykanych po opuszczeniu naszej przyjaznej planety. Gdy jednak technologia osiągnie wystarczający stopień zaawansowania, posłuży również do testów farmaceutycznych, modelowania chorób, czy nawet do wsparcia transplantologii.

Dave Gobel, dyrektor generalny Methuelah Foundation, porównuje „barierę ukrwienia” do opracowania metod kontroli maszyn latających. Odkrycia pionierów lotnictwa z przełomu XIX i XX wieku sprawiły, że wkrótce nastąpił dynamiczny rozwój maszyn latających. Według Gobela podobnej „eksplozji” innowacji można będzie oczekiwać również wówczas, gdy opracowana zostanie metoda ukrwienia syntetycznych tkanek.

Grupy badaczy – dotyczy to jedynie naukowców z USA – mogą zarejestrować chęć udziału poprzez stronę New Organ Alliance. Ostatecznym terminem zakończenia udanych prób jest 30 września roku 2019. Poniżej znajduje się wideo promujące konkurs.

[źródło i grafika: gizmag.com]