WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

W stolicy Francji powstanie pierwszy od 42 lat drapacz chmur

Przeglądam czasem diagramy nowych drapaczy chmur na skyscrapperpage. Z przykrością trzeba stwierdzić, że stosunkowo niewiele tego typu konstrukcji powstaje w Europie, zwłaszcza Zachodniej. Dlatego wart uwagi jest fakt, że w Paryżu ma zostać wybudowany nowy wysokościowiec.

Drapacz chmur o nazwie „Tour Triangle” będzie miał około 180 metrów. Nie jest to Burj Khalifa, ale i tak zasługuje na kilka linijek tekstu – będzie to pierwszy paryski wysokościowiec od czterdziestu trzech lat. Powodem nie są względy ekonomiczne. Paryżanie zabronili wznoszenia wysokich budowli. Czemu? Z tego samego względu, dla którego źli ludzie trafiają do więzień – doszło do obrzydliwej zbrodni.

Zbrodni przeciwko estetyce paryskiej panoramy. Oto 210-metrowa Tour Montparnasse.

paryzzlo
Francjasamobojstwa

Ilość samobójstw odnotowanych we Francji po 1950. Przypadek?

Jeszcze w zeszłym roku plany nowej budowli zostały odrzucone przez paryską radę miasta. Niemniej, wczoraj świat obiegła informacja, że kontrowersyjna Tour Triangle dostała wreszcie „zielone światło” – mer Paryża, Anne Hidalgo unieważniła listopadowe głosowanie, stwierdzając że o wyniku zadecydowały przepychanki partyjne. Jak informuje La Monde, zwolennicy konstrukcji wysokościowca twierdzą, że stworzy ponad pięć tysięcy miejsc pracy, zarówno podczas budowy, jak i po jej zakończeniu.

– Zaraz, chwila – zauważy być może uważny Czytelnik – Przecież w Paryżu istnieje cała dzielnica wysokościowców? Oto zdjęcie dzielnicy La Défense z Wikipedii!

Oczywiście, zgadza się… teoretycznie. La Défense znajduje się bowiem w departamencie Hauts-de-Seine, na zachód od formalnej granicy Paryża. Wieża Montparnasse wyrasta zaś ze słynącej z artystów, zabytkowej dzielnicy stosunkowo blisko centrum miasta – i to jest źródłem kontrowersji. „Trójkąt” również ma powstać wśród niskiej zabudowy paryskiej Metropolii.

1321571989835967528

Może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego budynek nosi nazwę „Trójkąt”? 

Tour Triangle ma być przeciwieństwem swojego niesławnego poprzednika. Pomimo masywnej konstrukcji, architekci Szwajcarzy Jacques Herzog i Pierre de Meuron – odpowiedzialni za wiele wyjątkowych budynków, na przykład pekińskie „Ptasie Gniazdo”, gdzie w roku 2008 odbyły się Igrzyska Olimpijskie – upewnili się, by wysokościowiec był jak najmniej widoczny, a cień rzucał tylko na kilka najbliższych budynków.

1321593619115922242

„Trójkąt” – oprócz 70 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, będzie również stanowił dach nad głową dla bogatszych turystów – ma się tam znaleźć czterogwiazdkowy hotel. Mówi się także o kompleksie luksusowych apartamentów.

Mnie osobiście piramida górująca nad starą zabudową kojarzy się trochę z „1984” Orwella. A co wy myślicie o budynku, który według Pani Mer Hidalgo ma stać się „silnym symbolem atrakcyjności Paryża i Metropolii”?

1321593618864873282

[źródło i grafika: gizmodo.com, lemonde.fr]