WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Korea Północna otwiera kompleks badawczy w kształcie symbolu atomu

Korea Północna oddała do użytku nowe centrum nauki i techniki, w (subtelnym) kształcie atomu.

Rekruci Koreańskiej Armii Ludowej zostali wyznaczeni do pomocy przy pracach budowlanych, toteż konstrukcję ukończono w czasie jednego roku. Nietypowy kształt budowli jest doskonale widoczny z kosmosu i stanowi przypomnienie o północnokoreańskiej niechęci do porzucenia prac nad programem atomowym. „Najlepsza Korea” od 2006 przeprowadziła trzy testy broni jądrowej i najprawdopodobniej pracuje nad balistycznym pociskiem zdolnym dolecieć do Stanów Zjednoczonych.

W artykule opublikowanym przez państwową Korean Central News Agency (KCNA) stwierdzono, że obiekt wzniesiony w Pyongyangu na wyspie na rzece Tyaedong jest zasilany energią słoneczną, geotermalną i „innymi naturalnymi energiami”. Naukowo-techniczne centrum ma służyć jako e-biblioteka dla prac naukowych publikowanych przez to państwo. Podano,  że w kompleksie zawarto pomieszczenie zdolne symulować trzęsienia Ziemi, laboratorium „nauki wirtualnej”, i kilka „holi zaopatrzonych w projektory i duże komputery z ekranami dotykowymi”.

north-korea-science-technology

Centrum naukowe odwiedził oczywiście przywódca Korei Północnej, Kim Jong-Un. Powiedział, że „każdy, kto odwiedzi Wysepkę Ssuk, wysepkę nauki, zobaczy, jak bardzo właściwa i żywa jest polityka Partii Robotniczej Korei, która cały czas wkłada wysiłek w rozwój nauki i techniki”. Wyraził również zachwyt na widok modelu północnokoreańskiej rakiety kosmicznej zdolnej wynosić satelity na orbitę.

Korea Północna otworzyła ostatnio kilka dużych, drogich kompleksów naukowych. Kim zwiedzał przykładowo niedawno oddaną do użytku Mirae Scientists’ Street, na której znajdują się futurystyczne wieżowce i budynki z mieszkaniami przeznaczonymi na naukowców i nauczycieli. Ponadto w Pyongyangu miał miejsce szereg programów modernizacyjnych. W czerwcu otworzono nowy międzynarodowy terminal lotniczy, który może przyjąć sporą ilość zagranicznych gości. Jednakże o ile obiekty prezentują się ładnie, to liczba gości wciąż pozostaje niska. Ciekawe dlaczego…

north-korea-science-technology (2)

[źródło i grafika: businessinsider.com]