WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Korea Północna nie ustaje w wysiłkach hakerskich

Korea Północna nie przestaje prowokować swoich sąsiadów i przeciwników. Totalitarny reżim przeprowadza kolejne próby nuklearne, czy też, pod pretekstem badań kosmicznych, testuje coraz to nowsze rakiety balistyczne. Jednak państwo rządzone przez dynastię Kimów, poza pokazami siły, prowadzi również działania mogące realnie zaszkodzić innym państwom – działania hakerskie.

Chociaż dostęp do internetu dla Północnych Koreańczyków jest bardzo ograniczony (poza dostępem dla najwyższych urzędników niemalże nie istnieje), to kraj ten aktywnie angażuje się w działania szpiegowskie i dywersyjne w sieci. Większość z nich skierowana jest przeciwko znienawidzonemu sąsiadowi – Korei Południowej.

Południowokoreańska Narodowa Służba Wywiadu ogłosiła właśnie, że sąsiadom z północy udało się zhakować telefony komórkowe wysokich urzędników z południa, wysyłając im wiadomości tekstowe nafaszerowane złośliwym kodem. Wydaje się, że atak jest dosyć prosty, jednak aż około 20% wszystkich prób zakończyła się sukcesem. Zainfekowanie telefonu komórkowego może pozwolić nie tylko na podsłuchiwanie rozmów i czytanie służbowej korespondencji urzędników, ale również daje szanse na poznanie informacji pozwalających szantażować państwowych funkcjonariuszy.

Koreańczycy z północy nie ograniczają się oczywiście do prób włamania do telefonów. Udało im się stworzyć po południowej stronie granicy botnet składający się z około 60 tysięcy komputerów. Do tego, jak podaje urząd z Seulu, reżimowi Kim Dzong Una, udaje się przejąć kontrolę nad całkiem pokaźną ilością komputerów w innych krajach. W samym styczniu północnokoreański botnet wzbogacił się o 10 tysięcy maszyn.

Choć sieci maszyn-zombie tworzone przez Koreę Północną nie są pod żadnym względem rekordowo wielkie, to ich rozmiar pozwala już na skuteczne wykorzystywanie do cyberataków, takich jak popularny Distributed Denial of Service. Ostatnio reżim miał ich użyć do przeprowadzenia prób ataku na komputery zarządzające południowokoreańską koleją, co mogłoby mieć duże znaczenie dla sparaliżowania infrastruktury transportowej Południa w razie ewentualnej wojny.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]