WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Spójrzcie jak koreański czołg przy pomocy specjalnego sprzętu pokonuje rzekę

Na filmiku, który możecie znaleźć na dole artykułu, widzimy koreański czołg K-2 „Black Panther” wyposażony w nietypowo wyglądający sprzęt. Podczas ćwiczeń przeprawia się on przez głęboką na 4 metry rzekę, wykorzystując specjalne oprzyrządowanie do przejeżdżania po dnie.


W czasie wojny mosty są często niszczone, a ich przenośne wersje nie zawsze mogą być dostępne. I aby zapobiec tworzeniu się korków, można wykorzystać właśnie czołg. W przeciwieństwie do innych militarnych pojazdów są one z reguły wodoodporne, a gąsienice sprawdzają się nawet pod wodą.

W czasie II wojny światowej zestawy do przeprawiania się przez wodę zostały opracowane przez Stany Zjednoczone i Niemcy. Pozwalały one czołgom bezpośrednio wjeżdżać do rzeki i po jej dnie przeprawiać się na drugą stronę. Obecnie zawierają one rurę przypominającą komin, która łączy się bezpośrednio z włazem. Pozwala to dowódcy siedzieć na jej szczycie i mieć na wszystko oko. W skrajnych sytuacjach rura może również służyć jako wyjście ewakuacyjne dla załogi. Zazwyczaj podróżują one z tyłu czołgu i montowane są tylko gdy trzeba przeprawić się przez wodę.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]