WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Nowa zabawa w brytyjskim wesołym miasteczku: kosmiczna kolejka w wirtualnej rzeczywistości

Alton Towers to duże centrum rozrywkowo-hotelowe, posiadając w ofercie atrakcje wesołego miasteczka, sieć hoteli czy też park wodny. Na szczególną uwagę w tym przybytku zasługuje jednakże nowa, właśnie wdrażana usługa – kosmiczna kolejka, która dostarczy nam wirtualnych wrażeń.

Galactica – bo tak nazywa się przygotowywana atrakcja – będzie działać dość prosto. Goście zakładać będą gogle VR, po czym zajmą miejsca w wózkach. Wózki te – teoretycznie nie ruszając się z miejsca – będą odpowiednio reagować na dziejące się przed oczami delikwentów wygenerowane komputerowo wydarzenia, zmieniając swoją pozycję i stwarzając wrażenie obecności w wyimaginowanym świecie. Dzięki temu, jak twierdzi strona internetowa „pasażerowie wybiorą się w na oszałamiającą podróż podczas której poznają cuda Kosmosu”. Później mamy obietnice, że „przelecą oni przez niebiańskie chmury Wielkiej Mgławicy Nebula, odwiedzą jeziora lawy na Nero 5, zamarznięte krajobrazy na Kelper 9, a nawet będą świadkami narodzin nowej gwiazdy!”. Te szumne zapowiedzi robią wrażenie, lecz trochę psuje je fakt, że – według BBC News – cała „jazda” trwać ma zaledwie ok. 200 sekund.

Nie jest to oczywiście pierwsza tego typu próba wykorzystania dobrodziejstw „komputerowo-rozszerzonej rzeczywistości” w rozrywce, lecz nie da się ukryć, że jest to ambitny projekt. Jego twórcy pragną aby finalny rezultat przyćmił wszystko co zostało do tej pory w tej dziedzinie stworzone. Inżynierowie z Alton Towers twierdzą, że poradzili sobie z „chorobą lokomocyjną” uczestników poprzez instalację bardzo wrażliwych czujników, które perfekcyjnie mają zgrać ruchy wózków z wyświetlaną symulacją. Ciała ludzkie będą dokładnie zabezpieczone dodatkowymi pasami naramiennymi, zaś specjalne mocowania spowodują że nie będzie się czuło ciężaru gogli Virtual Reality.

Otwarcie usługi ma nastąpić w kwietniu tego roku – jeśli ktoś z niej skorzysta, prosimy o opinię: czy Galactica jest naprawdę tak emocjonująca jak głoszą te zapowiedzi?

[źródło i grafika: theverge.com]