WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kosmiczne Kubki NASA pomagają astronautom pić tak, jak na Ziemi

Przyjmowanie płynów na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może być bardzo problematyczne. NASA postanowiła ułatwić ich spożywanie tak aby czynność ta jak najbardziej przypominała naszą, ziemską.

NASA oraz IRPI pracują wspólnie nad projektem Space Cups – „Kosmiczne Kubki”, który jak sama nazwa wskazuje, ma przywrócić astronautom ich godność i pozwolić na takie picie, jakie miałoby miejsce w domu, na Ziemi. Naczynia mają korzystać z różnych unikalnych rozwiązań geometrycznych i napięcia powierzchniowego, po to aby zmusić płyn do przelewania się w stronę ust spragnionej osoby. Jak możecie zobaczyć na materiale wideo, rozlanie czegokolwiek ma być przy takim rozwiązaniu praktycznie niemożliwe.

Oficjalnym celem projektu Space Cups jest zbadanie, jak płyny zachowują się w warunkach mikrograwitacji, co może przyczynić się do stworzenia bardziej niezawodnych systemów ich przyjmowania na statkach kosmicznych. NASA przyznaje jednak, że drugoplanowa korzyść w postaci spożywania napojów zupełnie tak, jak na Ziemi, jest dla nich również ważnym elementem. Astronauci zapewne oddaliby wiele, aby nie spożywać już kawy czy herbaty z woreczka, więc ta wieść prawdopodobnie ich mocno ucieszy.

[źródło i grafika: engadget.com]