WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Kroczący robot „Big Dog” uznany przez Armię USA za zbyt głośny

Kiedy mówimy o militaryzacji armii przez jej robotyzację, za przykład możemy przedstawić współpracę Armii  USA z firmą Boston Dynamics. Firma ta stworzyła bowiem przypominającego psa, czworonożnego robota, który miał być cenionym nabytkiem i wsparciem podczas działań wojskowych. Okazuje się jednak, że do takiej współpracy prawdopodobnie nie dojdzie. Przyczyna? Zbyt duże natężenie dźwięku wydawanego przez urządzenie.

Big Dog, czyli inaczej LS3 (Legged Squad Support System – Nożny System Wsparcia Oddziału) został zaprojektowany głównie w celu przenoszenia sporych ciężarów w trudnym terenie – cyberpies jest w stanie udźwignąć nawet do 180kg ładunku. Niestety, mimo że maszyna nie ma problemu z przedarciem się przez zaśnieżone tereny, płytkie rzeki i rozlewiska, błoto czy też ruiny, to jej niezbyt duża prędkość (nieco ponad 6km/h) połączona ze sporym hałasem powoduje że jest łatwym celem dla przeciwnika, w dodatku narażającym żołnierzy na szybkie wykrycie.

Mimo, że ten projekt zostanie prawdopodobnie odłożony na półkę „do lepszych czasów”, Boston Dynamics nie próżnuje, zapowiadając prezentacje nowych urządzeń – ma to być m.in. szybki robot biegnący „Cheetah” (będzie w stanie osiągnąć prędkość ok. 40 km/h), czy też zdolny do wspinaczki po pionowych ścianach RiSE.

[źródło: eteknix.com; grafika: digitaltrends.com]