WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Krótki test dwustrefowej ładowarki samochodowej Unitek 5xUSB QC3.0 Y-P530A

Ładowarki samochodowe często się przydają. Wystarczy tylko, że jedziemy gdzieś dalej i korzystamy z GPS w telefonie – wypada wtedy smartfona podłączyć do ładowania. Większość ładowarek posiada złącza tylko blisko wejścia na zapalniczkę. A co w przypadku gdy ktoś z tyłu auta chce także podładować swój sprzęt? Na pomoc przychodzi wtedy propozycja firmy Unitek.

Ładowarka przyszła w prostym, białym opakowaniu. W środku znajdują się jej dwie części oraz krótka instrukcja obsługi. Niestety, nie posiada ona tłumaczenia używania po polsku, jednakże nie ma tu nic skomplikowanego. Gwarancja wynosi 12 miesięcy.

Jak już wcześniej wspomniałem, produkt Unitek składa się z dwóch części – tej podłączanej do gniazda zapalniczki oraz przedłużacza. Opis zacznę od tego pierwszego. Została ona wykonana z tworzywa sztucznego, jednakże wokół wejść znajduje się aluminiowa osłona. Ta część posiada dwa wyjścia USB. Jedno oferuje maksymalny prąd równy 2,4 A a drugie posiada Quick Charge 3.0. Oznacza to, że bardzo szybko będziecie w stanie naładować Wasze urządzenia, oczywiście o ile obsługują one tą technologię. Oprócz tego znajduje się tutaj miejsce na podłączenie przedłużenia. Właśnie teraz do niego przejdę z opisem. Listwa przedłużająca posiada kabel o długości 1,2 m dzięki czemu spokojnie można ją położyć z tyłu auta. Została wykonana w pełni ze srebrnego aluminium. Do niej dołączona jest czarny, plastikowy klips, który umożliwia łatwy montaż w wybranym przez siebie miejscu (np. w kieszeni za krzesłem kierowcy). Listwa posiada trzy złącza USB, które maksymalnie mogą ładować prądem 2,4 A (każde z nich). Jak widać, łącznie można ładować do 5 urządzeń co powinno zadowolić każdego. Ładowarka łącznie jest w stanie oddać 60 W mocy. Produkt Unitek posiada także chips zgodny ze standardem BC 1.2. Dzięki niemu ładowarka w inteligentny sposób steruje ładowaniem (np. dobiera odpowiednie napięcie czy odłącza zasilanie w momencie pełnego naładowania urządzenia). Produkt ten posiada też cztery zabezpieczenia: przed zwarciem, przed przegrzaniem, przed przeładowaniem oraz przed zbyt wysokim napięciem. Dzięki temu każde podłączone urządzenie może czuć się w pełni bezpieczne.

Testy i podsumowanie

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy użyciu smartfona Samsung Galaxy S7 oraz oryginalnie dołączonej do niego ładowarki. W przypadku testów kabli, zmieniano oryginalny kabel od Samsung an ten od Lomatie. Każdy z testów trwał 10 min i zaczynano go od 20% naładowania baterii. Wyniki pokazują o ile procent naładowania zwiększył się po zakończeniu testów.

Ładowarka wypada zgodnie z oczekiwaniami. Tempo ładowania jest takie samo jak u konkurencji – dotyczy to zwykłego złącza 2,4 A jak i Quick Charge. Urządzenie nie ma także problemów z ładowaniem większej ilości sprzętu na raz.

Unitek 5xUSB QC3.0 Y-P530A kosztuje około 100 zł. Jest to świetny produkt, w szczególności gdy nie macie złączy USB do ładowania z tyłu auta. Dołączone przedłużenie pozwala na spokojne położenie złączy na tył, gdzie podczas dłuższej podróży pasażerowie będą mogli podłączyć się do ładowania i oglądać film, grać w gry czy korzystać ze swojego urządzenia. Z tyłu znajdują się 3 złącza a z przodu dwa więc rozkład jest taki sam jak w przypadku tradycyjnych aut. Y-P530A ładuje tak samo jak oryginalne ładowarki więc nie ma się co obawiać o tempo ładowania. Urządzenie posiada cztery zabezpieczenia co zapewnia bezpieczeństwo ładowania. Na plus należy zaliczyć także złącze Quick Charge oraz inteligentną detekcję prądu. Ogólnie rzecz biorąc Y-P530A jest świetnym produktem, który jest wart polecenia.