WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Krótki test Goclever 3D Printer Invention

Goclever 3D Printer Invention to długopis pozwalający tworzyć trójwymiarowe figury. Sprawdzi się zarówno jako zabawka dla dziecka, jak i narzędzie do tworzenia ozdób.

Oprócz markera 3D pudełko zawiera zasilacz, podstawkę, instrukcję oraz filament w czterech kolorach: niebieskim, czerwonym, różowym i beżowym. Sam marker jest lekki (62 g), ale wymaga podłączenia do zasilacza podczas pracy, co zmniejsza swobodę ruchów. Dysza potrafi osiągać temperatury rzędu 50-60 C, więc trzeba uważać z dotykaniem jej podczas pracy. Jako, że jest to ręczne narzędzie w przeciwieństwie do zwykłej drukarki 3D przestrzeń robocza jest nieograniczona.

Wymagany jest filament o średnicy 1.75, dysza ma optymalną średnicę 0.7 mm. Dopuszczalne są standardowe tworzywa: PLA i ABS – pozwala na to regulacja temperatury odpowiednio na wartości z zakresów: 160 – 210 C i 210 -235 C. Osiąganie wymaganej temperatury następuje w stosunkowo szybkim czasie kilkunastu sekund, zostaje ono zasygnalizowane zmianę koloru diody z czerwonego oznaczającego grzanie na zielony. Ekran z boku wyświetla aktualną temperaturę wewnątrz- można ją regulować za pomocą przycisków „+” i „-” znajdujących się koło wyświetlacza. Materiał wsuwany jest do otworu z tyłu markera przy jednoczesnym naciśnięciu przycisku ze strzałką.

Przy wkładaniu filament czasem się blokuje i nie chce pójść dalej – należy wtedy wysunąć materiał przyciskiem ze strzałką skierowaną w przeciwnym kierunku do dyszy. Po dłuższej chwili materiał wysuwa się z końcówki i można przystąpić do pracy. Marker dobrze układa się w dłoni – kciukiem można inicjować podawanie materiału, a palcem wskazującym sterować jego prędkością. Tempo wysuwaniu filamentu mogłoby być mniejsze, umożliwiłoby to uzyskiwanie większej precyzji przy tworzeniu figur. Kolejną wadę stanowi niezbyt stabilna podstawka.

Goclever 3D Printer Invention wygodnie się trzyma, regulacja temperatury umożliwia pracę zarówno z PLA, jak i ABS, a podczas testów sprawował się bardzo dobrze, co sprawia, że mogę go spokojnie polecić tym bardziej, że jest stosunkowo tani. Główne wady to zbyt szybkie podawanie filamentu oraz sporadyczne blokowanie się podczas wsuwania materiału.

Autor: Anna Kułakowska 

Polecamy