WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Krótki test klawiatur mechanicznych Modecom Volcano Lanparty Pro oraz Lanparty Plus

Producenci nie ustają w produkcji sprzętu dla graczy oraz e-sportowców. Modecom, ze swoją marką Volcano nieustannie uzupełnia portfolio produktowe. Dziś sprawdzimy 2 modele, uzupełniające testowane już na łamach WhatNext modele Volcano Lanparty RGB oraz Volcano Blade – modele Volcano Lanparty Pro oraz Lanparty Plus.

Znane i lubiane

Zastosowane elementy oraz design nie różnią się praktycznie niczym, co znamy z wcześniejszych modeli. Poniższy tekst będzie zatem jedynie bardziej opisem zmian oraz serii Lanparty, niż stricte testem. Po więcej szczegółów konstrukcji Modecom Lanparty, odsyłam do testu Lanparty RGB.

Modecom wydaje się nie uszczęśliwiać na siłę swoich użytkowników, wprowadzając wymuszone zmiany. Modele Lanparty Pro oraz Lanparty Plus wyglądem nie różnią się praktycznie w ogóle od Lanparty RGB. Design oraz wykonanie zostało na tyle ciepło przyjęte, że postanowiono nic nie zmieniać – jak dla mnie naprawdę dobre podejście. Wersje Plus oraz Pro mają podświetlenie tylko czerwone i różnią się jedynie rodzajem przełączników – wersja Pro oparta jest na Kailh, a wersja Plus na Outemu, obie w „kolorach” niebieskich. Jeżeli chodzi o wygląd, to różnic praktycznie brak.

Same… but diffrent… but still same

Różnice wynikające z zastosowanych przełączników wpływają na końcową cenę prezentowanych klawiatur. Mają one oczywiście za zadanie uzupełnić luki cenowe, jakie pozostały po zaprezentowaniu Lanparty oraz Lanparty RGB. Dla przypomnienia – Lanparty można dostać za 150zł a wersję RGB za ok. 250zł. I nowe modele wpisują się w lukę cenową wręcz idealnie. Model Plus dostaniemy za około 170zł, a model Pro za nieco mniej, niż 190zł. Sporo osób czekało też na dobrego, taniego mechanika turniejowego na przełącznikach Kailh, co Modecom również dostarczył z nowymi modelami. Wiele osób upodobało sobie tańsze przełączniki Outemu, które na naszym rynku zdobywają coraz większą popularność i niespecjalnie mnie to dziwi. Porównując oba modele, śmiało mogę stwierdzić, że responsywność przełączników stoi na podobnym poziomie (choć czasem zdarza się Outemu nie załapać idealnie), to jednak pracują nieco inaczej. Typ przełącznika jest dokładnie ten sam (słyszalna i wyczuwalna aktywacja, wysoki skok), jednak Outemu pracują nieco bardziej „miękko” i mają przytłumiony klik. Tak naprawdę to wszystkie różnice, jakie mają oba warianty. Nie jestem jednak w stanie ocenić, jak wygląda kwestia trwałości pomiędzy Kailhami oraz Otemu – te drugie żyją zbyt krótko na rynku, aby to jednoznacznie ocenić.

Konkluzja końcowa

Seria Lanparty od razu stała się jedną z najbardziej lubianych i najlepiej ocenianych serii budżetowych mechaników. Sam dołożyłem do tego swoje 5 groszy, wystawiając wariantowi RGB wysokie noty. Nie inaczej jest w przypadku najnowszych Lanparty Plus oraz Pro. Są idealnie wycenione, bardzo dobrze wypozycjonowane cenowo oraz perfekcyjnie wpisują się w możliwości i potrzeby graczy. Modecom powoli staje się królem budżetowych peryferiów dobrej jakości i jeśli Modecom dalej będzie utrzymywał ten poziom, to zdecydowanie zdobędzie ten tytuł. Oba modele otrzymują ode mnie wyróżnienia za stosunek ceny do jakości oraz znaczek polecamy.