WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Krótki test serwera NAS Asustor AS4002T

Jakiś czas temu przedstawiłem Wam test serwera NAS Asustor AS4004T. Teraz nadszedł czas na jego mniejszą wersję, która posiada niewielkie różnice.

Wygląd

Sam karton i dodatki są podobne co w większej wersji. Dotyczy to też tylnych złączy oraz wyglądu. W dalszym ciągu serwer jest bardzo atrakcyjny wizualnie i można go ładnie w każdym pomieszczeniu wyeksponować.

Asustor AS4002T posiada miejsce na dwa dyski 2,5/ 3,5 cala o łącznej pojemności 28 TB. Pojemność pojedynczego dysku może wynosić 14 TB. Dokładne wymiary serwera to 170 x 114 x 230 mm, a waży on 1,6 kg. W środku znajduje się ten sam procesor Marvell ARMADA-7020 1,6 GHz, ale tym razem producent dał 2 GB pamięci RAM. Dyski można połączyć w RAID 0, RAID 1 lub JBOD. Pozostałe parametry są identyczne jak w przypadku wyższego modelu. Dotyczy to też montażu dysków czy wszelkich zabezpieczeń, czy pozostałej specyfikacji. Warto jednak jeszcze dodać, że z tyłu znajduje się trochę mniejszy wentylator (70 mm), który także ma zapewniać cichą pracę.

Oprogramowanie i testy

Aplikacja mobilna to ponownie AiMaster. Ma ona takie same możliwości co u poprzednika, więc odsyłam do poprzedniego testu.

Ponieważ system to ponownie ADM 3.1 więc możliwości i oprogramowanie jest takie samo jak w wersji AS4004T. Możemy więc ponownie bardzo prosto połączyć się z serwerem i otrzymać dostęp do takich aplikacji jak monitor aktywności, centrum aplikacji, wszelkich zaawansowanych ustawień, Ez Sync manager, kopii zapasowych, chmury czy wielu, wielu innych.

Testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem dwóch dysków Seagate IronWolf 1 TB.

Prędkość kopiowania jednego pliku o wielkości 9,31 GB przy komputerze podłączonym bezpośrednio do routera wynosiła 105 MB/s. Kopiowanie wielu plików zdjęciowych odbywało się z prędkością 10-20 MB/s. Wyniki są więc bardzo podobne, wręcz identyczne jak w przypadku poprzednika. Test CrystalDiskMark pokazuje, że prędkości także są dobre. Serwer jest cichy podczas działania i pobiera 19 W przy kopiowaniu plików oraz 13 W w spoczynku.

Podsumowanie

Asustor AS4002T kosztuje około 1300 zł. Podobnie jak poprzednik, jest to bardzo dobry wybór. NAS świetnie wygląda oraz prezentuje znakomitą wydajność. Jeśli możecie wykorzystać złącze 10 GbE to jeszcze zyskacie na wydajności. Serwer posiada bardzo dobry system oraz aplikację mobilną. Maksymalnie pomieści on dwa dyski, z których każdy może mieć do 14 TB. Jeśli potrzebujecie więcej miejsca to możecie zdecydować się na model wyżej. Poza tym serwer jest bardzo dobrym wyborem i na pewno będziecie z niego zadowoleni.