WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Kruger&Matz Edge 1084 – tablet z klawiaturą zamiast laptopa? Sprawdźmy!

Kruger&Matz udowodniło już, że potrafi produkować tablety i smartfony, które konkurują z urządzeniami znanych w świecie technologii marek nie tylko ceną, ale również funkcjonalnością, co widać było w testowanym przez nas niegdyś modelu Soul. Kruger&Matz Edge 1084 potwierdza dobrą passę firmy, a mi osobiście dał się poznać jako tablet, który, w pewnych sytuacjach, z powodzeniem potrafi zastąpić laptopa.

Od dłuższego już czasu tablety wykorzystujemy zarówno do rozrywki, jak i podczas pracy, czemu sprzyja ich wydajność oraz szerokie możliwości, rozszerzane przez odpowiednie akcesoria, ot choćby takie jak dołączana klawiatura. Należy jednak na wstępie ostudzić zapał entuzjastów technologii mobilnych i przyznać wprost, że era końca komputerów PC i laptopów jeszcze nie nastała. Jeśli jednak nastanie, co wieszczą często technologiczni prorocy, to Kruger&Matz Edge 1084 będzie jednym z urządzeń, które z powodzeniem przejmą schedę po laptopach.

Kruger&Matx Edge 1084

Testowane urządzenie jest świetnie wykonane, wydajne oraz bardzo funkcjonalne, za sprawą pewnych rozwiązań sprzętowych i programowych. Co to znaczy? To znaczy, że system Windows 10 na pokładzie, zaimplementowana obsługa łączności LTE, duża ilość i różnorodność wykorzystanych portów oraz dołączana klawiatura to cechy, dzięki którym urządzenie polskiego producenta może zyskać sobie wielu zwolenników. Podczas testów, w codziennym użytkowaniu, zastępując mobilnego chromebooka, przyciężkiego niestety laptopa i tablet do zadań czysto rozrywkowych – Kruger&Matz Edge 1084 spisywał się wyśmienicie.

Kruger&Matz Edge 1084 – świetne wykonanie i niezła specyfikacja

Specyfikacja techniczna testowanego modelu w praktyce przekłada się na płynne działanie systemu, zarówno w trybie tabletu, jak i z wykorzystaniem pełnoprawnego trybu systemowego – pulpitu i innych cudów, jakie znamy w stacjonarnym Windowsie 10. Oto, co dokładnie znajdziemy w środku Kruger&Matz Edge 1084:

 • Ekran: 10,1 cala; IPS; rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli
 • Procesor: Intel Atom x5-Z8300; 4 rdzenie po 1,8 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Dysk twardy: 32 GB
 • Karta graficzna: Intel HD Graphics
 • Łączność: Bluetooth 4.0; LTE; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n; Miracast; GPS
 • Porty: USB 3.0; micro USB; micro HDMI + 2 x USB 2.0 w stacji dokującej
 • Aparat fotograficzny: główny – 2 MP, wideo 720p, 30 kl/s; przedni – 2 MP, wideo 720p, 30 kl/s;
 • System: Windows 10 Home
 • Wymiary: 263 x 166 x 9,6 mm
 • Waga: 628 g

Wnętrzności Kruger&Matz Edge 1084 pozwalają na w miarę płynną pracę urządzenia i są jednym z elementów składających się na naprawdę dobre wrażenia z użytkowania. Tyle jednak o podzespołach, pora skupić się na reszcie, zwłaszcza, że świetne wrażenie robi wykonanie tabletu. Sprzęt sam w sobie jest bardzo estetyczny: matowoczarne wykończenie, srebrne przyciski i takaż linia okalająca obudowę i obiektyw głównego aparatu, najzwyczajniej w świecie muszą się podobać. Co ważne, zabiegi stylistyczne dotyczą zarówno samego tabletu, jak i stacji dokującej.

Kruger&Matx Edge 1084 porty

Kruger&Matz Edge 1084 to nie tylko sprzęt ładny, ale również bardzo dobrze wykonany. Metalowa obudowa czy podbity gumowanym tworzywem spód stacji dokującej to elementy wydłużające żywotność urządzenia, ale wpływające również na komfort pracy, gdyż dzięki nim i odpowiedniemu spasowaniu poszczególnych elementów testowany tablet jest sztywny i solidny, nie wygina się pod naciskiem palców i nie odkształca. Reasumując, zachowuje się dokładnie tak, jak oczekiwać tego możemy po sprzęcie, który chce sprawiać wrażenie urządzenia klasy premium.

W skład zestawu, poza drobną papierologią, wchodzi ładowarka z kablem micro USB oraz przejściówka z USB 3.0 na USB 2.0. Jeśli chodzi o rozkład portów, to na lewym boku znajdziemy gniazda kart SIM i micro SD, USB 3.0, micro USB, micro HDMI oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Na górnej belce znajdują się srebrne przyciski głośności i przycisk on/off, a na prawym boku dwa głośniki ze srebrnymi maskownicami. Dół urządzenia skrywa złącze do stacji dokującej, która po obu swoich bokach posiada gniazda USB 2.0.

Kruger&Matx Edge 1084 zestaw

Rozrywka i praca z tabletem udającym laptopa

Tablety to urządzenia, które nieodmiennie kojarzą mi się z rozrywką i w ten też sposób starałem się spojrzeć na Kruger&Matz Edge 1084. I co? I w dalszym ciągu jestem zdania, że jako system na tablety najlepiej sprawdza się Android, ewentualnie iOS – dla miłośników ekosystemu Apple. Skąd to przekonanie? Windows 10 to świetny system i sprawdza się w wielu zastosowaniach, niemniej kafelkowy układ na dotykowym ekranie o przekątnej 10 cali do mnie zwyczajnie nie przemawia. Testowany tablet umilał mi czas całkiem nieźle, ale jednak androidowy interfejs jest sympatyczniejszy w kontekście prostej zabawy.

Pomijając osobiste preferencje, jak sprzęt daje sobie radę w przeglądaniu internetu, słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów czy robieniu zdjęć? Podczas zalegania w leniwe popołudnie w wygodnym fotelu, leżance czy hamaku Kruger&Matz Edge 1084 może bez przeszkód stanowić internetowe okno na świat. Wszystko działa sprawnie i na tyle szybko, byśmy uniknęli zbędnych irytacji. Sprawnie i płynnie nie znaczy jednak, że system działa bez zająknięć. Czasem przełączanie aplikacji potrafi spowolnić system, czasem się on zawiesi, czasem ładowanie strony internetowej potrwa dłużej. Subiektywnie rzecz ujmując, jest całkiem nieźle, niemniej nie jest ten sprzęt demonem szybkości.

Kruger&Matx Edge 1084 ekran

Urządzenie pozwala zatem na odpalenie YouTube`a, poczytanie newsów na portalu WhatNext.pl czy posłuchanie muzyki. Na plus zaliczyć należy również możliwości postawienia tabletu na biurku czy stole w formie piramidki, dzięki odpowiedniemu ustawieniu stacji dokującej, która służy wówczas za podpórkę. Fajna sprawa, znana choćby z urządzeń Lenovo. Dodajmy przy okazji, że ręczne użytkowanie tabletu w trybie wertykalnym jest mocno niewygodne: ekran ma proporcje 16×9 i grubsze ramki po bokach, co sprawia, że producent narzuca nam niejako użytkowanie go w trybie horyzontalnym. To źle? Nie, to standardowe rozwiązanie, ale na coś trzeba ponarzekać, prawda?

Konsumpcję treści umila wykonany w technologii IPS ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Wyświetlacz zaimplementowany w Kruger&Matz Edge 1084 generuje bardzo przyjemne kolory, matryca odznacza się szerokimi kątami widzenia, a jej jasność jest zwykle w pełni satysfakcjonująca. Drobne problemy pojawiają się wówczas, gdy chcemy korzystać z tabletu w nocy, przy zgaszonym świetle – minimalna jasność mocno świecie po oczach, lub w słoneczny dzień – wówczas powłoka matrycy typu glare i jednak nienajwyższa jasność ekranu utrudniają nieco życie i gdy słońce zaświeci nam wprost na tablet, zbyt wiele na ekranie nie dojrzymy.

Kruger&Matx Edge 1084 złącze

Jeśli chodzi o multimedia, ich odtwarzanie i wytwarzanie… Cóż, tablet posiada głośniki, które… grają. Powiedzmy to wprost, nie jest to urządzenie dla melomanów. Głośniki grają wyraźnie i wystarczająco głośno, ale dźwięk jest płaski, jakby przytłumiony, no i bez efektu WOW. Co do produkcji multimediów, urządzenie posiada dwa aparaty, które potrafią robić zdjęcia. Szczerze mówiąc, od kiedy pamiętam, w równym stopniu podziwiam i nie rozumiem ludzi fotografujących tabletami, zatem przyjmijmy, że Kruger&Matz Edge 1084 nie jest sprzętem fotograficznym. Wbudowana kamera nadaje się do rozmów wideo i nie oferuje obrazu studyjnej jakości, ale jest niezła, a na pewno w pełni wystarczająca.

Nie samą rozrywką człowiek żyje, prawda? Tak samo pomyśleli sobie pewnie w Kruger&Matz decydując się na sprzęt z Windowsem 10 na pokładzie. O samym systemie nie będziemy się rozpisywać, ot pracuje w trybie pulpitu i tabletu, zwykle działa dość płynnie, choć potrafi zwolnić (jak to Windows) i tyle. Ważne, że da się na nim wydajnie pracować, korzystając ze znanych i lubianych aplikacji. No właśnie, jak się na Kruger&Matz Edge 1084 mailuje, edytuje, poprawia i pisze? Innymi słowy, jak sprawdza się w ogniu pracy?

Kruger&Matx Edge 1084 klawiatura

Ze względu na wykorzystane podzespoły, tablet niezbyt nadaje się do zaawansowanych prac graficznych. A w zasadzie, nie nadaje się do tego w ogóle. Fotografii na nim nie wyretuszujemy, filmu nie zmontujemy – to znaczy, zmontujemy, ale umęczymy się przy tym niemożebnie. Niemniej, do pracy z dokumentami, z wykorzystaniem pakietu Microsoft Office urządzenie nadaje się wyśmienicie i choć w trybie tabletu szału pod względem ergonomii pracy nie ma, to w połączeniu z dołączaną magnetycznie klawiaturą Kruger&Matz Edge 1084 staje się doskonałym, mobilnym narzędziem pracy.

Klawiatura jest sztywna i odporna na wygięcia, a jej waga (niewiele mniejsza od wagi tabletu) stanowi dobrą przeciwwagę, dzięki czemu możemy pracować trzymając urządzenie na kolanach. Kąt wygięcia ekranu względem stacji dokującej jest wystarczający, a i do pracy klawiszy nie można mieć zastrzeżeń – są małe i płytkie, ale pracują dobrze i mają nawet wyczuwalny skok, typowy dla klawiatur laptopowych, dzięki czemu przesiadka z pełnoprawnego notebooka, by napisać coś na Kruger&Matz Edge 1084 jest bezproblemowa. Co jeszcze? Gładzik! Jest świetny, czuły i pokryty przyjemnym materiałem, a jego wielkość na tle całej konstrukcji jest optymalna.

Kruger&Matx Edge 1084 detal

Wydajność – niezła. Łączność – bez zastrzeżeń. Kruger&Matz Edge 1084 – godny polecenia.

O w miarę możliwości płynną i bezawaryjną pracę urządzenia dba czterordzeniowy procesor Intel Atom x5-Z8300, taktowany zegarami 1,4 GHz, które zwiększają swoją moc do 1,84 GHz w trybie Turbo, wspierany przez 2 GB pamięci RAM i intelowską kartę graficzną. Podzespoły te sprawiają, że pograć na tym urządzeniu pogramy, ale lepiej wybierać starsze tytuły lub gry dedykowane na tablety – o odpalaniu nowych gier nie ma co marzyć. Jest to więc sprzęt do przeglądania sieci i pracy mobilnej: biurowo-pisarskiej, powiedzmy.

Kruger&Matx Edge 1084 logo

Złego słowa nie można powiedzieć o modułach łączności, bowiem Kruger&Matz Edge 1084 nie zrywa połączenia z sieciami Wi-Fi, nie rozłącza urządzeń sparowanych za pomocą łączności Bluetooth, a i z wykorzystaniem wbudowanego modemu LTE radzi sobie świetnie – przeglądanie sieci jest wygodne i przyjemne. Wszystkie te cechy podnoszą jego wartość wśród urządzeń do pracy mobilnej, podobnie jak bateria, która pozwala na 5 czy 6 godzin pracy. Nie jest to może rekordowe osiągnięcie na tle konkurencji, ale to solidny wynik.

Czy sprzęt ma minusy? Owszem ma, jak każdy. Jednym z nich jest tylko 32 GB wbudowanej pamięci, które rekompensowane są jednak obsługą kart micro SD do 128 GB włącznie. Drugim, okazjonalne spowolnienia pracy systemu, których nic nie rekompensuje, ale wszysy korzystający z systemów z rodziny Windows powinni rozumieć ich tendencje do okazjonalnego, dłuższego myślenia. Trzecim minusem z kolei może być waga urządzenia, o ile jednak czasem może ona doskwierać nam, gdy korzystamy z samego tabletu, w parze z klawiaturą wszystko nabiera dobrego zbalansowania.

Kruger&Matz Edge 1084

Pytanie nadrzędne, czy Kruger&Matz Edge 1084 godny jest polecenia? Owszem jest. To sprzęt niepozbawiony drobnych wad, wśród których największą jest okazjonalna oporność i kapryśność systemu, ale w swojej cenie nada się do zastosowań czysto rozrywkowych, a i sprawdzi się świetnie wszędzie tam, gdzie wystąpi przymus mobilnej pracy. Sam byłem z niego bardzo zadowolony, na tyle, że byłbym w stanie rozważyć przesiadkę na stałe ze swojego chromebooka właśnie na Kruger&Matz Edge 1084, gdyż do pracy zdalnej i przeglądania sieci na kanapie to bardzo dobry sprzęt w dobrej cenie.