WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Księżyc bliżej nas dzięki wirtualnej rzeczywistości

Interaktywne streamy z Księżyca mogą niedługo okazać się rzeczywistością. Naukowcy z Carnegie Mellon University zamierzają wprowadzić tę koncepcję w życie, a to wszystko z okazji akcji Lunar Xprize od Google.

Ludzie z tego uniwersytetu zamierzają posłać na Księżyc specjalnie skonstruowanego robota i pozostawić na parę gogli Oculus Rift. Poruszając przy ich pomocą głową, będziemy w stanie faktycznie rozejrzeć się po kosmosie. Robocik będzie miał funkcję śledzenia ruchu głową, dzięki czemu rozejrzymy się po „okolicy” jakbyśmy sami tam byli. Oczywiście nie było to najłatwiejszym zadaniem do wykonania, bo naukowcy zmierzyli się z szeregiem problemów. Chociażby z takim, że Rift nie będą w stanie podołać technicznie, czyli z racji swojego designu, odbierać dwóch potrzebnych streamów. Tak, lagi na pewno będą kosmiczne.

Naukowcy rozmawiają właśnie ze SpaceX, by wysłać robota w przestrzeń na pokładzie Falcona 9 już w 2016 roku. Chociaż cel tych ludzi wydaje się być dosyć zabawny oraz bezcelowy, to sprawdzi się on przede wszystkim w edukacji. Wyobraźcie sobie większą ilość takich maszynek i parę gogli na każdą klasę w kilkudziesięciu szkołach. Wreszcie będziemy w stanie zobaczyć to, co drużyna z Apollo 11 widziała na Księżycu. A to wszystko, a jakżeby inaczej, nie ruszając się z domu.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=fHz-g0omves”]https://www.youtube.com/watch?v=fHz-g0omves[/su_youtube]

[źródło i zdjęcie: engadget.com]