WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kukurydza i genetyka

Przełomowe badania zachowań kukurydzy, przeprowadzone przez biologów z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie mogą rzucić nowe światło na dostosowywanie się roślin do warunków atmosferycznych.

Wnioski z badań opublikowane niedawno w magazynie The Plant Cell, pokazują jak rośliny wyłączają pewne geny, aktywując przy tym inne, by dostosować się do panujących warunków. Jak zauważył Daniel Vera, student na wspomnianym uniwersytecie, biorący udział w przełomowych badaniach: „Jeśli zrozumiemy, jak rośliny zmieniają swój materiał genetyczny, w pewnych sytuacjach będziemy mogli manipulować określonymi zmiennymi, by dostosować je do dynamicznych zmian środowiskowych”, co może walnie przyczynić się do intensyfikacji upraw rolnych.

Założenia projektu pierwotnie dotyczyły głównie wypracowania wspólnej metody obserwowania chromatyny w jądrach komórkowych roślin, co miałoby stanowić przeciwwagę dla autorskich prób różnych naukowców. Cel jest prosty, chodzi bowiem o wspólną metodę badawczą, która w konsekwencji dałaby o wiele lepsze wyniki, niż indywidualne próby. Wysiłki badawcze porównać można do wypiekania ciasta. Kiedy używa się kilkudziesięciu różnych przepisów, każde z ciast będzie inne. Jeśli zaś używa się jednego przepisu, wówczas wynik jest możliwy do przewidzenia.

Kiedy zespół naukowców z Florydy odkrył biochemiczną charakterystykę poszczególnych genów, wypracowanie powtarzalnej metody wpływania na zachowania komórek roślin, było jedynie formalnością.

[Źródło: www.phys.org Zdjęcie: www.swiatkwiatow.pl ]