WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Kulki formujące się w pięknie wyglądający powietrzny labirynt

Wpatrując się w te kulki, ma się wrażenie, że jest się hipnotyzowanym. Powoli formują się w różne figury, mające swoje ukryte znaczenia. Ale przekaz schodzi na drugi plan, po tym jak zobaczymy te efektowne formułowanie się powietrznego labiryntu.

Breaking Wave to swojego rodzaju rzeźba, wykonana z aż 804 kulek zawieszonych w powietrzu. Znajduje się ona w lobby budynku należącego do Biogen Idec. Kule są w ciągłym ruchu i potrafią uformować się w taki sposób, by ułożyć odpowiedni symbol. Jednak, żeby dostrzec go w pełnej okazałości, trzeba stać pod odpowiednim kątem. Najpierw sprawdźcie filmik, a potem zajmiemy się kulisami.

Kule wyglądają jakby były podrdzewiałe, a naprawdę wykonane są z drewna i ich powłokę pokrywa cynk, stal oraz inne chemikalia dające odpowiedni efekt. Maszyna, która je kontroluje jest równie interesująca, bo składa się z 36 wałków, które cały czas są przesuwane na liniowych torach, wałkach roboczych oraz bębnach powodujących ruch kabli. Oczywiście wszystkie są zaprogramowane w taki sposób, by koordynowały ze sobą w czasie rzeczywistym. Tak, to wymagało naprawdę, ale to naprawdę dużo roboty ze strony programisty.

bernfazmest7nizrxmct in049a80glaqzu8jvmgs

[źródło i zdjęcia: gizmodo.com]