WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Kwarantanna na Reddicie

Odkąd na Reddicie przejął władzę dyrektor generalny Steve Huffmann, społeczność portalu przygotowywała się do „czystek” na ciemnej stronie portalu – grupach (subredditach) poświęconych treściom, delikatnie mówiąc, kontrowersyjnym – obraźliwym, czy powszechnie uznawanym za obrzydliwe.  Subreddity takie jak /r/gore („flaki”), /r/CuteFemaleCorpses („Urocze Kobiece Zwłoki”), czy /r/SpaceDicks („Kosmiczne Wacki”) nie zostały usunięte, a jedynie objęte „kwarantanną”.

Co oznacza w tym kontekście „kwarantanna”?

Jak tłumaczy portal:

Społeczność zostanie objęta Kwarantanną na Reddicie jeśli uznamy publikowane informacje za nadzwyczajnie obraźliwe lub wywołujące niesmak u przeciętnego redditora. Społeczność zostaje objęta kwarantanną, by zapobiec przypadkowemu wyświetleniu treści, przez osoby, które sobie tego nie życzą. Na objętą kwarantanną społeczność nałożone zostają następujące ograniczenia:
– Wymagana jest rejestracja konta ze zweryfikowanym adresem e-mail
– Wymagana jest jednoznaczna zgoda
– Brak własnych obrazków
– Nie będzie generować dochodu, na przykład poprzez reklamy, czy Reddit Gold

reddit-quarantine-2

Innymi słowy, objęte kwarantanną grupy nie przestaną istnieć, ale ich przeglądanie będzie wymagało założenia konta i potwierdzenia, że nie przeszkadzają nam szokujące treści. Można powiedzieć, że Reddit umywa ręce – rezygnuje przy tym z zarabiania na dyskusjach uznawanych za obraźliwe.

Trzeba w tym momencie zauważyć, że „kwarantanna” to tylko ta łaskawa strona czystek. Objęła ona co prawda większość „ciemnej strony”, ale najbardziej agresywne subreddity – takie jak /r/GasTheKikes („Zagazować Żydków”), czy /r/KillingWomen („Mordowanie kobiet”) zostały trwale usunięte ze strony.

Pierwsza aktualizacja Reddita związana z polityką zawartości została wprowadzona w życie dwa tygodnie temu, gdy ocenzurowano część subredditów propagujących przemoc na tle rasowym, seksistowskim, czy homofobicznym. Od tamtej pory podejście portalu do kontrowersyjnych treści było stopniowo zaostrzane.

Opinie użytkowników są mieszane – część z nich twierdzi, że takie podejście jest niezgodne z „duchem” społeczności Reddita, która przez długi czas pozwalała na postowanie dowolnych treści, jakie by one nie były. Inni uważają, że w obliczu konieczności pozyskania nowych nabywców przestrzeni reklamowej konieczna jest poprawa opinii serwisu, jako całości – twierdzą, że osoby partycypujące w bardziej makabrycznych dyskusjach powinny zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy toleruje tego typu materiały. Część użytkowników uważa, że kwarantanna nie jest złym pomysłem, ale zarząd portalu posunął się zbyt daleko przy banowaniu niektórych subredditów.

[źródło i grafika: eteknix.com]