WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Laser OMEGA może zwiększyć wydajność reakcji syntezy jądrowej pięciokrotnie

Fuzja jądrowa to reakcja polegająca na złączeniu dwóch lżejszych jąder w jedno cięższe. Podczas reakcji w odpowiednich wydziela się duża ilość energii, jest to źródło energii gwiazd. Rozwój poprzez badania w tej dziedzinie dotychczas był bardzo powolny, osiągane ilości pozyskanej w ten sposób energii są bardzo małe.

Naukowcy z Rochester University’s Laboratory of Laser Energetics (LLE) pracujący nad laserem OMEGA odkryli optymalne warunki, w których wydajność syntezy byłaby pięć razy wyższa niż dotychczas. Warunki te muszą zostać zaaplikowane w The National Ignition Facility (NIF) w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii.

Ich badania opublikowane w Physical Review Letters, sugerują, że warunki LLE pozwalają na produkcję ponad 100 kilodżuli energii termojądrowej. Chociaż jest rzeczywiście bardzo mała ilość energii, jest to znaczący krok naprzód, jest w rzeczywistości pięciokrotnie niż dotychczasowy rekord NIF.

Kluczową różnicą między zestawami na LLE i NIF jest metoda, której używają, aby wywołać reakcje syntezy jądrowej. LLE wykorzystuje bezpośredni napęd, który obejmuje kierowanie wiązki lasera o rozmiarze 60 milimetrów na paliwo stałe. W ten sposób przez kompresję wywoływany jest zapłon.

LLEomega2

Tymczasem NIF 192 wykorzystuje metodę pośrednią kierowania wiązki lasera jak w przypadku złota, które przekształca promieniowanie rentgenowskie. Te nowe warunki obejmują lepsze ukierunkowanie wiązki laserowej tym samym uderzających paliwo bardziej równomiernie. Powłoka celu została zrobiona tak, aby ułatwić prasowania i monitorowanie całego procesu.

indirect-drive_2-630x607

Naukowcy podchodzą do NIF sceptycznie, bo nie opłaca się uzyskiwać energii w ten sposób. Jednak dzięki badaniom może być kiedyś możliwe uzyskanie fuzji będącej jak miniaturowa gwiazda wielkości dziesiątych części milimetra. Możliwa byłaby wtedy produkcja energii równa tej uzyskanej z kilku litrów benzyny w czasie jednej miliardowej sekundy.

Źródło: http://futurism.com/