WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Laserowy komputer kwantowy, oparty jedynie o pięć atomów

Rozkładu liczb na czynniki pierwsze uczy się już w podstawówce. Niemniej, w wypadku bardzo dużych liczb sprawa robi się bardzo skomplikowana – nawet superkomputerom problem tego typu może zająć lata. Niemniej, badacze z MIT znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu. Zbudowali oni komputer kwantowy, który rozkłada liczby na czynniki pierwsze wykorzystując jedynie… pięć atomów. Cztery z nich – za pośrednictwem światła laserowego wprowadzono w stan superpozycji (w którym utrzymują dwa stany logiczne naraz) i zamieniono w bramki logiczne. Piąty atom posłużył do magazynowania i przekazywania dalej odpowiedzi.

W rezultacie powstał komputer, zdolny pracować nie tylko znacznie efektywniej niż istniejące systemy kwantowe, ale również taki, który mógłby ze względną łatwością posłużyć za wzór do budowy większej maszyny  – wystarczy tylko dodać więcej atomów, by móc rozkładać na czynniki pierwsze większe liczby. Jest to dość istotne, zważywszy że istniejąca jednostka jest zdolna rozkładać… jedynie liczbę 15. Komputer o większej skali wymagałby jednoczesnego działania „tysięcy” wiązek lasera.

Bardzo ciekawe są skutki, jakie maszyna mogłaby wywrzeć na świat zabezpieczeń komputerowych. Odpowiednio potężny komputer kwantowy byłby w stanie z łatwością złamać dowolny szyfr bazujący na czynnikach pierwszych. Agencja rządowa, czy grupa hakerska byłaby w stanie bez trudu złamać szyfr, który dzisiaj uchodziłby za niemal „nie do przebicia”.

Z drugiej stront, warto zwrócić uwagę, że kwantowe rozkładanie na czynniki pierwsze pozwoliłoby rozwiązywać matematyczne problemy, w których występują olbrzymie liczby – jak choćby modele klimatyczne, czy obliczenia dotyczące całego Wszechświata.

[źródło i grafika: engadget.com]