WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Łatwe do transportu i elastyczne panele słoneczne

Nowe panele słoneczne firmy Nabell zostały stworzone z myślą o maksymalnej uniwersalności i wygodzie. NanoGrid, bo tak się nazywają, są elastyczne, odporne na pogodę i wysokie temperatury. Dzięki temu świetnie nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Osiem modułów i litowo-jonowa bateria o mocy 200W mogą być bardzo łatwo zakapowane do chociażby plecaka, bo wszystko ważyć będzie tylko 2kg.


Moduły są w stanie pracować niezależnie od siebie, gromadząc energię nawet gdy jeden z nich ulegnie uszkodzeniu. Możesz również wykorzystać tylko jeden, wszystkie osiem, czy inną ich liczbę w zależności od potrzeby. Każdy z nich generuje 8W, jednak można połączyć równolegle kilka nanoGrid by zwiększyć ilość produkowanej energii.

Te panele nie wytwarzają wystarczającej ilości mocy, by mogły być stosowane w komercyjnych aplikacjach. Sprawdzają się jednak świetnie, dzięki swojej małej wadze i trwałości, w czasie wszelakich wycieczek czy w czasie klęsk żywiołowych. Nabell wierzy, że w przyszłości mogą być wykorzystywane w krajach rozwijających się jako źródło energii dla telefonów komórkowych.

Firma posiada swoje oddziały w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej i Tajwanie. Mają oni nadzieję wytworzyć 500 zestawów nanoGrid w pierwszym roku produkcji. Jest to bardzo ciekawy pomysł, który może zostać wykorzystany na bardzo wiele sposobów. Dostarczanie energii do małych urządzeń w dzikim terenie brzmi bardzo obiecująco.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]