WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Recenzja gry Lego Jurassic World

Gry z serii Lego są jak „sezonowa” kanapka w McDonalds, składniki w większej części te same, tylko nazwa i opakowanie jest nowe. Nie ma w tym nic złego, w końcu lubimy to co znamy. Szczególnie że seria Lego pod wieloma względami jest bardzo dobrym daniem, z wystarczającą ilością świeżych „składników”, by nie czuć za mocno smaku odgrzanego kotleta.

Jeśli mieliście styczność z jakąkolwiek grą z serii, to doskonale wiecie czego się spodziewać. Kilkadziesiąt etapów, opartych o kluczowe wydarzenia z materiału źródłowego, przedstawione w nieco infantylnym krzywym zwierciadle. Każdy z poziomów zawiera masę elementów do zebrania, kilka specyficznych zagadek, sporo skakania i odrobinkę walki.

000LEGOJurassicWorld_DX11 2015-06-21 14-11-49-72

Jak sama nazwa wskazuje, gra jest oparta na wydarzeniach z trzech części Jurasic Park oraz najnowszeej – Jurassic World. Każdy film został podzielony na kilka etapów, zaś po przebiciu się przez dwa pierwsze poziomy możemy wybrać czy kontynuować zabawę chronologicznie czy od razu wskoczyć do rozdziałów poświęconych najnowszemu filmowi. Jest to niewątpliwie dobry pomysł, szczególnie jeśli oglądaliśmy film całkiem niedawno.

Same poziomy zostały przygotowane wedle znanej formuły, każdy z nich zawiera kilka prostych „zagadek”, które ograniczają się do wykorzystania umiejętności danej postaci. Prócz tego jest cała masa elementów do zebrania, począwszy od standardowych klocków, poprzez czerwone – które pozwalają na zakup specjalnych umiejętności oraz złote, te z kolei odblokowują opcjonalne sekcje. Całość jest dość prosta i nie potrzeba zbyt mocno wysilać szarych komórek, jedyne o czym należy pamiętać to to, że nie zawsze można zebrać wszystko na danym etapie przy pierwszym podejściu. Część „znajdźiek” jest niedostępna jeśli nie mamy w drużynie postaci z konkretną zdolnością. Dlatego aby zdobyć wszystko, do wielu etapów trzeba będzie powrócić po zakończeniu części fabularnej.
Tak jak w innych grach z serii, w każdym momencie mamy możliwość podłączenia się drugiego gracza. Cześć etapów bardzo dobrze wykorzystuje tą mechanikę, i potrafi dać wiele frajdy – szczególnie że gra jest kierowana raczej do młodszego odbiorcy. Jednak na dłuższą metę wiele elementów nieco irytuje, bo robimy w kółko to samo, tylko w nieco innym otoczeniu. Nawet gdy sterujemy dinozaurami, to jest to nadal to samo, tylko w nieco innym „ubranku”.

00LEGOJurassicWorld_DX11 2015-06-21 14-52-07-38

Wizualnie wszystko wygląda poprawnie, czyli tak jak powinna wyglądać gra oparta na klockach Lego. Modele zyskały nieco więcej detali, chociaż najbardziej widać to po otoczeniu, gdyż w przypadku samych klocków trudno mówić o postępie, szczególnie że nie ma już praktycznie czego ulepszać. Podobnie ma się sprawa z oprawą dźwiękową, motywy z filmów, odgłosy – wszystko jest na miejscu i nie ma sensu rozwodzić się nad tym aspektem.

Niewątpliwym plusem Lego Jurasic World jest czas jaki zajmie nam ukończenie jej. Nawet jeśli nie będziemy się starać zebrać wszystkiego, zobaczenie napisów końcowych zajmie co najmniej „standardowe” osiem godzin. Natomiast odnalezienie wszystkich drobiazgów wydłuży ten czas co najmniej dwukrotnie, szkoda tylko że poza samą satysfakcją nie mamy z tego żadnej innej nagrody.

000LEGOJurassicWorld_DX11 2015-06-21 14-11-49-72

Jeśli lubicie gry z tej serii, wiecie czego się spodziewać. Natomiast jeśli chcecie zacząć przygodę z  grami LEGO, to Lego Jurrassic World nadaje się do tego tak samo dobrze jak każda inna produkcja z tej serii.
Poziomy są w większości dobrze zaprojektowane, rozgrywka po za kilkoma momentami nie powinna sprawić nikomu problemu. Jedyne co może zniechęcić to fakt że formuła nie zmieniła się zbytnio od poprzednich odsłon. Chociaż… mówi się, że jeśli coś nie jest zepsute to nie ma sensu starać się tego naprawiać…