WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Lekki, papierowy sensor posłuży do wykrywania pestycydów „w terenie”

Według badania opublikowanego przez Biosensors and Bioelectronics do taniego i szybkiego wykrywania pestycydów można byłoby wykorzystać aplikację na Androida i papierowy sensor.

Rola pestycydów w zmniejszeniu populacji owadów zapylających i ich negatywny wpływ na ludzkie zdrowie staje się coraz bardziej jasna. Dlatego wykrywanie ich obecności w środowisku, czy na jedzeniu jest bardzo istotne. Niemniej, potrzebny sprzęt zwykle jest bardzo duży, drogi i powolny, co sprawia, że wykrywanie tych substancji „w terenie” jest dość trudne.

Ten problem mogą rozwiązać sensory wykorzystujące jako czuły materiał… papier. Do tej pory wytwarzany przez nie sygnał był jednak zbyt słaby, by pozwolić na powszechne zastosowanie technologii. Nowe badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Technicznego Hefei w Chinach, i Narodowego Uniwersytetu w Singapurze było w stanie zaprezentować oparty o smartfon i papierowy sensor system wykrywający, który reaguje na obecność pestycydu thiram.

By stworzyć detektor, badacze musieli opracować trzy komponenty: nanocząstki zdolne wykrywać pestycyd i emitować sygnał fluorescencyjny na papierze, powstały przy pomocy druku 3D sprzęt stworzony z przyłączanego do smartfona minilasera, filtra optycznego i drobnego wgłębienia, oraz oczywiście – oparte o Androida – oprogramowanie.

5-newtechnolog

Naanocząstki, zwane przy konwersji nanokryształami są zwieńczone jonami miedzi i przymocowane do papieru. Po umieszczeniu próbki na jego powierzchni, cząstki pestycydów „przyczepiają się” do jonów miedzi i nanocząstek. Urządzenie kieruje na papier wiązkę lasera, a dzięki specjalnie stworzonemu oprogramowaniu, smartfon interpretuje światło rozchodzące się od czujnika. Zmienia się ono wraz z ilością pestycydu obecnego w próbce. Na tej podstawie da się uzyskać dokładne wyniki, nawet przy zawartościach rzędu 0.1 µM.

Choć system został przetestowany na pestycydach, może zostać zaadaptowany z myślą o dowolnych cząstkach – mógłby służyć do pomiaru zawartości leków, białek, czy antyciał. Małe i niedrogie systemy detekcji są nieocenione w medycynie, zwłaszcza w wypadku opieki domowej. Obecnie trwają pracę nad stworzeniem zestawów zdolnych wykrywać inne molekuły. Badacze planują rozwinięcie technologii do poziomu, na którym dane urządzenie będzie zdolne wykrywać wiele różnych molekuł, ma przykład po to, by badać jakość spożywanego przez człowieka jedzenia.

[źródło i grafika: phys.org]