WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Lexus zbudował kartonową wersję swojego samochodu

W jaki sposób najlepiej zaprezentować dbałość o szczegóły i poświęcenie dla sztuki produkcji samochodu? Zbudować go z kartonu, jak Lexus.

Konkretniej – z 1700 fragmentów precyzyjnie wyciętego kartonu. Myślicie, że z takich materiałów da się skleić jedynie makietę? Nic bardziej mylnego – kartonowy sedan Lexusa potrafi jeździć, co prawda z niską prędkością i w konkretnych warunkach (ruch tylko do przodu i tyłu), ale to wciąż niezwykle imponujące osiągnięcie.

Kartonowy samochód zdaniem producentów został zainspirowany testem origami, jaki przeprowadzono na linii produkcyjnej wśród pracowników Lexusa (szczegóły w materiale wideo). Produkcja tak oryginalnego pojazdu udała się Lexusowi dzięki współpracy z dwiema firmami: LaserCut Works oraz Scales and Models.

Proces tworzenia kartonowego wehikułu polegał na skorzystaniu z tych samych plików konstrukcyjnych, co w przypadku zwykłego modelu IS, a następnie takim ich dostosowaniu, aby specjaliści byli w stanie za pomocą lasera wyrzeźbić komponenty w kartonowych arkuszach. Mimo tego, że rezultat jednak ma pewne braki (daleko mu do pełnej funkcjonalności), ale np. zupełnie poprawnie działają drzwi czy światła (oczywiście nie kartonowe).

[źródło: adweek.com; grafika: lasercutworks.com]