WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Lockheed buduje samolot bojowy osiągający 6 Machów

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin znany jest z budowania na potrzeby amerykańskiej armii samolotów bijących rekordy prędkości. Najsławniejszym z nich jest oczywiście szpiegowski SR-71 Blackbird, zdolny do rozwijania prędkości trzykrotnie wyższej od prędkości dźwięku. Firma przygotowuje już jego dwukrotnie szybszego następcę (SR-72), ale nie tylko – poza rozwijającym prędkość 6 Mach samolotem zwiadowczym, Amerykanie planują również stworzenie równie szybkiego samolotu bojowego.

W ramach prac nad hipersonicznym samolotem bojowym Lockheed Martin buduje bezzałogowy prototyp Hypersonic Test Vehicle 3X, lub w skrócie: HTV-3X. Przedstawiciele producenta twierdzą, że prace są zaawansowane i dokonano już wielu istotnych przełomów technicznych, jednak na razie wstrzymują się oni z podaniem, nawet przybliżonej, daty premiery rozwiązania. Ujawniono za to, że badania oraz budowa latającego demonstratora technologii powinny kosztować około miliarda dolarów.

Program HTV-3X rusza pełną parą po ośmiu latach przestoju. W 2008 roku budowa hipersonicznego samolotu bojowego została wstrzymana z przyczyn finansowych, jednak w międzyczasie testowano alternatywny projekt. HTV-2, bo tak się projektowana maszyna nazywała, miał osiągać znacznie wyższe prędkości, bo dochodzące aż do 20 Mach, jednak posiadał również pewną poważną wadę: nie startował z lotniska samodzielnie, ale zamontowany na rakiecie Minotaur IV.

O ile HTV-2 odbył dwa udane loty testowe w 2010 i 2011 roku, to zamiast niego wojsko postanowiło postawić na bardziej samodzielny i przypominający tradycyjne samoloty HTV-3X. Ostatecznie więc zamiast projektu bardziej efektownego, zwyciężył ten efektywny i to jemu przyjdzie się zmierzyć kiedyś z chińską konkurencją.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]