Ludzki mózg to fascynująca, potężna struktura – zdolność formowania opinii i twórczej analizy środowiska na niespotykaną skalę bez wątpienia sprawiają, że jest wyjątkowy. Niedługo możemy otrzymać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o potęgę naszych umysłów – przyczynić się do tego ma projekt próbujący porównać superkomputer z naszymi szarymi komórkami.

Projekt AI Impacts  prowadzony przez dwóch doktorantów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i Uniwersytetu Carnegie Mellon będzie pierwszym, który porówna ludzki umysł do jednego z najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Badania mają na celu określenie, jak szybko rozchodzą się sygnały w wewnętrznej sieci nerwowej mózgu i zinterpretowanie wyniku w kontekście pracy urządzenia elektronicznego.

Za maszynę porównawczą posłuży superkomputer IBM Sequoia, który znajduje się w pierwszej trójce najpotężniejszych istniejących maszyn tego typu. Jego parametr Traversed Edges Per Seconds – wyrażający zdolność „wewnętrznej komunikacji” w systemie – wynosi 2.3 x 1013 TEPS. Szacunki autorów projektu szacują, że ludzki mózg jest przynajmniej tak potężny jak „Sekwoja”, a być może nawet około 30 razy szybszy (6.4 x 1014  TEPS).

Jest rzeczą niesamowitą, że ewolucja była w stanie uformować tak skomplikowany instrument i każde kolejne osiągnięcia w dziedzinie poznania ludzkiego umysłu rodzą pytanie: Co jeszcze uda nam się tam znaleźć? Być może wkrótce zdobędziemy odpowiedź na pytanie, jak wielką rolę w kształtowaniu ludzkich zdolności odgrywa genetyka – o ile jest niemal pewne, że nie każdy może być wybitnym fizykiem, czy sportowcem, dokładne ograniczenia „pustej karty” zapisywanej przez wpływy zewnętrzne i własne starania nie są na dobrą sprawę znane.

[źródło: eteknix.com grafika: suggestedkeyword.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!