WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Luna – polski robot, który pomoże w rehabilitacji

Wkrótce – w wersji komercyjnej – zadebiutuje robot rehabilitacyjny Luna EMG. Jest on dziełem Michała Mikulskiego – doktoranta Politechniki Śląskiej w Gliwicach, o którym zrobiło się głośno kilka lat temu, za sprawą egzoszkieletu ramienia – wynalazku który był jednocześnie jego pracą dyplomową w trakcie studiów. Potem, przy współpracy z uczelnią młody naukowiec skonstruował egzoszkielet nogi. Michał jest założycielem i prezesem produkującej te urządzenia firmy EgzoTech.

luna 2

Luna jest wyposażona w czujniki siły i sześciokanałowy elektromiograf, rejestrujący aktywność mięśni. Dzięki temu wspomaga leczenie pacjentów ortopedycznych, którzy ulegli wypadkowi lub wymagają rehabilitacji pooperacyjnej, jak również leczenie pacjentów neurologicznych, borykających się z zanikami, wiotkością mięśni czy niedowładami kończyn. Luna wspomaga rehabilitację stawów: barkowego, łokciowego, nadgarstkowego, biodrowego, kolanowego oraz skokowego. Wykrywa nawet najmniejszą aktywność mięśni, niedostrzegalną gołym okiem, i pomaga pacjentowi wykonywać określone ruchy. W wyniku rehabilitacji mózg zaczyna wychwytywać i „faworyzować” tego typu sygnały, ucząc się, że ich następstwem jest konkretny ruch. Pracę robota kontroluje kilkanaście mikroprocesorów. Urządzenie wyposażone jest też w zestaw wymiennych końcówek, co zwiększa możliwości rehabilitacyjne maszyny. Za przykład może tu posłużyć uchwyt w kształcie kierownicy zaprojektowany z myślą o funkcjonalnej rehabilitacji kierowców. Dodatkowo Luna została wzbogacona o gry rehabilitacyjne, które uprzyjemniają ćwiczenia i mobilizują pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych. Mają one formę gier komputerowych. Zamiast suchych ćwiczeń pacjent może podbijać kosmos, omijać asteroidy, zbierać spadające gwiazdy czy układać rzędy kulek w grze logicznej. Zapomina na chwilę o bólu, skupia się na tym, że gra a przy okazji jest diagnozowany i ćwiczy.

Pomysł zbudowania robota rehabilitacyjnego powstał blisko sześć lat temu. Wersja niekomercyjna powstała w Gliwicach. Był to wówczas pierwszy na świecie robot przystosowany do pracy z osobami cierpiącymi na schorzenia nerwowo-mięśniowe; wykorzystujący elektromiografię (EMG) i pozwalający aktywnie ćwiczyć także osobom z zaawansowanym zanikiem mięśni.

Jest pewne, że komercyjna Luna trafi do ośrodka tworzonego przez Jagiellońskie Centrum Innowacji. Finansowanie pochodzi z Działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.  Jest odpowiedzią na fundamentalny problem (nie tylko w Polsce), jakim jest oczekiwanie w kolejkach do specjalistów. Osoby po urazach powinny bowiem zaczynać rehabilitację jak najszybciej. Mimo, że Luna EMG dopiero wchodzi na rynek, zdobyła już tytuł najbardziej innowacyjnego produktu w konkursie ThinkBig2015 (konkurs dla małych firm, które mają globalne ambicje organizowany jest przez UPC Biznes), więc ma spore szanse powtórzyć sukces poprzednich pomysłów Mikulskiego.

[źródła i zdjęcia: pulsinnowacji.pb.pl, www.dziennikzachodni.pl]