WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Łut szczęścia umożliwił lepsze poznanie genezy wybuchów komet

Rosetta to sonda kosmiczna, której misja wejścia na orbitę wokół komety 67P/Czurimow-Gierasimenko rozpoczęła się w 2004 roku, co udało się jej uzyskać dziesięć lat później. To część programu badań kosmicznych Horizon 2000 organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, a mających na celu min. poznanie pochodzenia komet.

W lutym tego roku stało się coś dziwnego – na komecie nastąpił wybuch, co zostało sfilmowane przez Rosettę. Czas takich wybuchów jest nieprzewidywalny, więc to, że akurat 9 z 11 instrumentów Rosetty było tam o czasie to szczęśliwy zbieg okoliczności. Wybuch spowodował, że ilość światła ultrafioletowego emitowanego przez kometę wzrosła sześciokrotnie i nastąpiło podniesienie temperatury o 54 stopni Fahrenheita. W ciągu dwóch godzin wybuchu Rosetta wykryła 200 cząstek, podczas gdy w normalne dni w lutym wykrywanych jest zaledwie od 3 do 10 cząstek.

Przyczyny wybuchów stanowią wciąż tajemnicę dla naukowców, jednak wszystko wskazuje na to, że tamten był spowodowany przez osuwisko na jednej z tras komety o szerokości 8 km.

Naukowcy mają zamiar dalej analizować zebrane dane, aby lepiej zrozumieć genezę takich wybuchów. Dzięki szczęśliwemu zbiegu okoliczności możliwe będzie wyciągniecie nowych wniosków na ten temat.

Źródło: NASA