Do ręki bierzesz smartfona. W potężnych podzespołach zawarte są metale szlachetne jak np. złoto czy srebro. Jakby teraz zebrać wszystkie te drobinki złota i srebra z naszych telefonów, to wyszłaby z tego całkiem pokaźna suma pieniędzy.

Niedawno opublikowana materiał na stronie Chemical & Engineering News, w którym naukowiec do spraw materiałów z Uniwersytetu w Sheffield Hallam, obliczył, że w sprzedanych w tym roku telefonach kryje się masa pieniędzy. I nie chodzi tu tylko o podzespoły, a o metale szlachetne, z którego wykonane jest chociażby większość gniazd mini-jack w telefonach.

Każdy telefon zawiera około 300mg srebra oraz 30 mg złota. Same złoto i srebro wykorzystane do wyprodukowania telefonów sprzedanych w tym roku, jest warte więcej niż 2,5 miliarda dolarów amerykańskich.

Jak sami widzicie jest to kwota naprawdę spora, ale artykuł, który zalinkowałem w tekście, odnosi raczej się do kwestii odpadów. Kiedy wyrzucicie swój telefon lub komputer, ten zwykle trafia do określonych części świata, gdzie pracownikom nie każe się zutylizować zużytego urządzenia. Nie, te po prostu się najczęściej spala, by wydobyć z nich ten cenny metal. Wiąże się to z zanieczyszczeniem powietrza toksynami dla kilkudziesięciu miligramów czystego złota.

[źródło i zdjęcia: factually.gizmodo.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej