WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Mapa zmieniająca kolory w zależności od pogody. Pomoże przy zwiedzaniu?

Bukujesz bilety lotnicze, zamawiasz hotel, w głowie rozrysowujesz sobie mapkę atrakcji, które zechcesz obejrzeć, po czym przyjeżdżając na urlop zdajesz sobie sprawę, że pada deszcz.

Jako ktoś, kto dopiero co wrócił z wycieczki po Norwegii, wiem doskonale, jak wielkim problemem potrafi być pogoda dla zwiedzających. Są kraje, gdzie jest ona dosyć łagodna, lecz można wybrać się również tam, gdzie warunkuje ona właściwie całą naszą aktywność. Często okazuje się więc, że musimy porzucić wszystkie nasze plany, bo z nieba lunął szalony deszcz, temperatura znacząco spadła, a wiatr utrudnia stanie na nogach. Na pomoc przyjdzie nam wkrótce projekt autorstwa Camilli Hempleman.

Jest ona autorką specjalnej mapy, wydrukowanej przy pomocy tuszu, który zmienia kolor w zależności od wahań temperatury. BATH °C Thermo Colour Map zmienia więc swoje oblicze na skutek konkretnych warunków pogodowych, w tym również opadów. Jeżeli więc mapa będzie przemoknięta, wyróżnione zostaną zadaszone atrakcje, jak muzea czy galerie, natomiast przy zwiększonej temperaturze zostaną zaproponowane nam miejsca na słońcu, jak parki czy ogrody.

1360728246452617101

Plusem jest również to, że nie wymaga ona żadnego zasilania czy dostępu do GPS, bo opiera się ona jedynie na wspomnianym wyżej specjalnym rodzaju tuszu. Nie musimy więc obawiać się, że naruszymy jej funkcjonowanie, korzystając z niej na deszczu, bo nie ma w niej żadnych elektrycznych podzespołów. Minusem jest jednak to, że obecnie funkcjonuje ona jedynie jako koncept (co nie znaczy, że technologia ta nie jest prawdziwa), ale niewykluczone jest, że wkrótce mapy tego typu będą powszechnie dostępne.

[źródło: gizmodo.com; zdjęcie: designboom.com]