WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Mark Zuckenberg: gry wideo pomogą ukształtować przyszłych programistów

Niezwykle popularny twórca i właściciel Facebooka, Mark Zuckenberg w zeszłym tygodniu wziął udział w interesującym panelu dyskusyjnym, gdzie odpowiedział na sporą ilość ciekawych pytań. Podczas eventu, który miał miejsce w głównej siedzibie firmy w Menlo Park w Kaliforni, Mark odpowiedział między innymi na pytania o Oculus Rift, moderowanie „hejtów”, oraz swoje plany urodzinowe.

Podczas dyskusji na temat swojej ulubionej gry komputerowej (seria Cywilizacja), Zuckenberg opisał w jaki sposób kontakt z grami komputerowymi w dzieciństwie wpłynął na jego późniejsze decyzje co do wyboru ścieżki kariery życiowej. Jak sam stwierdził:

Zrobiłem dla siebie wiele gier i były tragiczne… ale w ten sposób wciągnąłem się w programowanie. Słyszę, że wielu rodziców martwi to, że ich pociechy grają w gry, to są uzasadnione zmartwienia i trzeba prowadzić debatę na ten temat… lecz myślę, że jeśli masz dzieci (…) i pozwolisz im w kontrolowany sposób na używanie różnorodnej nowoczesnej technologii, to jest to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić. Nie zająłbym się programowaniem gdybym jako dzieciak tyle nie grał.

Kilka minut później, omawiając problemy z różnorodnością systemów tworzonych w Dolinie Krzemowej wrócił do tego tematu, twierdząc, że granie jest w stanie stworzyć nowych, utalentowanych inżynierów z niedostatecznie reprezentowanych grup demograficznych:

Najlepsi fachowcy jakich znam są samoukami. Osiągnęli tak wiele nie dlatego, że brali lekcje, lecz dlatego, że sami chcieli uczyć się i dłubać w urządzeniach. Gry w tym pomagały.

[źródło: theverge.com, zdjęcie: forbes.com]