WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Mars widziany z lotu ptaka

Na Marsie co prawda mamy do czynienia z deficytem ptaków, a na pierwsze z projektowanych przez NASA dronów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednak nie oznacza to, że nad czerwoną planeta nic nie lata. Ludzkość od dziesięcioleci wysyła w okolice naszego sąsiada sondy badawcze, które sporządzają dokumentację fotograficzną jego powierzchni.

Sonda Mars Express Orbiter, wystrzelona na orbitę Marsa przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), od 2003 roku fotografuje powierzchnię planety. Badacze z ESA na podstawie danych zebranych przez sondę przygotowali animację przedstawiającą przelot nad szczególnie ciekawym i dobrze udokumentowanym rejonem Marsa, nazwanym z racji zróżnicowanego ukształtowania mianem Atlantis Chaos. Sonda miała okazję fotografować ten region w czasie przelotów w 2008, 2009 i 2014 roku.

Za interesującą topografię mierzącego prawie 170 na ponad 140 kilometrów terenu odpowiadają nie tylko uderzenia komet i meteorów, ale także starożytne, dawno już ustałe procesy tektoniczne oraz erozja spowodowana prawdopodobnie przez występująca niegdyś na powierzchni… wodę. Cały obszar Atlantis Chaos znajduje się wewnątrz znacznie większego, liczącego 4 miliardy lat krateru Antlantis basin.

[źródło i grafika: popsci.com]