WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Materiable – zmieniający kształt interfejs

Badacze pragną zapewniać nam coraz lepszą interakcję z maszynami dzięki wyświetlaczom i wirtualnej rzeczywistości. Jednak bądźmy szczerzy, ludzie lubią dotykać rzeczywistych obiektów. Dlatego właśnie powstało Materiable. Jest to zmieniający kształt interfejs, który pozwala zobaczyć, a nawet dotknąć fizycznych symulacji. Pomysł jest taki, by pozwolić użytkownikowi na wizualizację i interakcję z materiałami, matematycznymi modelami czy zjawiskami takimi jak trzęsienie ziemi czy osuwisko.

Materiable zbudowane zostało z napędzanych silnikami klocków nazwanych „pikselami”, które reagują na dotyk i dają w zamian odpowiedź. Kierując się podstawowymi prawami fizyki bloczki mogą poruszać się na własną rękę naśladując ciecz lub ciało stałe o różnych właściwościach. Użytkownik może przyłożyć siłę w dowolny miejscu, a klocki zaczną reagować z odpowiednią siłą i prędkością, w zależności od symulowanego materiału.

Ekipa uważa to również za świetne narzędzie edukacyjne. Dzieci mogą na przykład dotykać wyrenderowane zwierzęta, architekt może wizualizować i manipulować krajobrazem, a matematyk może zobaczyć i „poczuć” równania falowe. Wielu uczestników potwierdziło, że doznania dotykowe były silniejsze niż te wizualne, tak jak wielu z nich nawet nie patrzyło na Materiable podczas opisywania tego,

Źródło: http://www.engadget.com/