WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nanomateriał wspomagający formowanie i zrastanie kości

Większość z Was zna ból złamanych kości. Proces zrastania się trwa długo, czasami też potrzebne są pewne korekty. Co jeśli zaistniała możliwość poprawienia lub nawet ulepszenia tego procesu?

Materiał może znaleźć zastosowanie w chirurgi rekonstrukcyjnej oraz przy złamaniach. Obecnie stosuje się przeszczepy kostne z materiału pobranego od pacjenta, ale ta metoda ma wiele ograniczeń. Zespół z Murdoch Applied Nanotechnology Research wykorzystał sproszkowaną formę hydroksyapatytu (HAP). Stworzyli oni granulki o strukturze gąbczastej, które zostały skutecznie wszczepione za barki czterech owiec. 

HAP jest już z powodzeniem stosowane w biomedycynie na przykład w augmentacji kości w stomatologii. Do tej pory nie było sposobu by użyć go przy przeszczepach kostnych, ponieważ jego struktura jest bardzo skomplikowana i występowały problemy z kompatybilnością. Zespół stworzył granulki o różnej gęstości i porowatości za pomocą metod chemicznych, które wykorzystują spiekanie, ultradźwięki i mikrofale. Cztery wszczepy do owiec wykazują zgodność biologiczną, mieszanie się kolonizacji komórek (po 4 tygodniach) a nawet powodują one tworzenie nowych kości (po 12 tygodniach). 

Korzystanie w ten sposób, z materiałów syntetycznych jest skomplikowane. Musimy je zaprojektować tak, aby były one porowate i miały właściwości chemiczne, fizyczne i mechaniczne takie same jak w naturalnych odpowiednikach. Muszą być też one nietoksyczne i biodegradowalne. Komórki gospodarza muszą ponownie skolonizować powierzchnię i umożliwić tworzenie się naczyń krwionośnych, które są niezbędne do dostarczania substancji odżywczych.

Uzyskane wyniki są znakomite! Granulki działają jako rusztowanie dla wzrostu masy kostnej ponieważ porowatość umożliwia infiltrację komórek.

Badania były prowadzone na małą skalę, głównie w celu zbadania biokompatybilności HAP. Wzrost nowych kości był więc bardzo zaskakujący. Profesor Martin Cake mówi:

Materiał jest w postaci proszku. Dzięki temu można uzyskać praktycznie każdy kształt.

Badania zostały przeprowadzone na owcach za zgodą odpowiednich instytucji. Po zakończeniu projektu, były one „humanitarnie” uśmiercane.

Źródło, zdjęcie: http://phys.org/