Japońska firma Maxell, będąca częścią konglomeratu Hitachi, jest chyba najbardziej znana ze swej produkcji kaset VHS, taśm magnetofonowych i dyskietek. Dziś producent posiada w swej ofercie również elektronikę konsumencką. Zgodnie z panującymi trendami, Maxell chciałby uszczknąć dla siebie choćby kawałek smakowitego tortu, jakim jest rynek urządzeń mobilnych.

Właśnie dlatego do mojej oceny trafił jeden ze sprzedawanych przez Japończyków głośników bluetoothowych. MXSP-BT04 jest przeznaczony głównie dla smartfonów lub tabletów, ewentualnie laptopów obsługujących wymieniony standard łączności bezprzewodowej. Prawdopodobnie jest on przeznaczony na rynek japoński, gdyż wszelkie strony, na których widnieje jakakolwiek informacja o tym sprzęcie, są po japońsku.

W zestawie, jaki otrzymałem, znajduje się samo urządzenie oraz kabel o długości około 75 cm z wtyczkami mini-jack stereo. Służy on do podłączania źródeł zewnętrznych. Do tego dołożono kabel usb – micro-usb, o tej samej długości. Niestety, brak było jakiejkolwiek, choćby skróconej, instrukcji. Wszystko było zapakowane w zwykłe kartonowe pudełko.

P1110244

Głośnik jest dość standardowych rozmiarów i posiada czerwoną obudowę z plastiku. Ma ona owalny kształt i jest dobrej jakości. Niestety, trzeba przyznać, że pod światłem widać na niej ślady z palców. Od frontu znajduje się czarna maskownica, pod którą ukryte są dwa głośniki. Nad nimi wstawiono również niebieską diodę, której miganie, bądź jego brak, informuje o sparowaniu z urządzeniem zewnętrznym. Na górnej powierzchni głośnika znajduje się pięć przycisków: standardowe „+” i „-” do sterowania głośnością, dwa do wyboru następnego lub poprzedniego utworu oraz przycisk play/pause, służący także do odbierania i kończenia rozmów telefonicznych. Tylny panel obudowy zawiera dwa gniazda: mini-jack stereo do podłączania źródeł zewnętrznych, oraz micro-USB do podpinania kabla zasilającego. Ten możemy jedynie podłączyć do laptopa lub komputera z gniazdem USB, nie ma zasilacza przystosowanego do gniazdek elektrycznych. Dodatkowo, z tyłu znajduje się prosty włącznik całego urządzenia on/off. W trakcie włączania i wyłączania przedmiot wydaje z siebie krótki sygnał dźwiękowy. Na spodzie urządzenia znajdują się cztery gumowe podkładki, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że sprzęt się przesunie na stole i spadnie.

P1110246

Po uruchomieniu głośnik przechodzi w tryb parowania. Przebiega ono bez problemu, wystarczy po włączeniu produktu Maxella uruchomić na swoim smartfonie bluetooth, wykryć głośnik i sparować. Również – co jest standardem w tego typu sprzęcie – w trakcie pracy gdy wyłączymy urządzenie i włączymy, to samo sparuje się ze źródłem, z którym było przed chwilą złączone. Tak samo działa w drugą stronę – gdy na chwilę wyłączymy bluetooth w smartfonie i włączymy, głośnik zostanie automatycznie wykryty. Napis na obudowie sugeruje, iż głośnik posiada również możliwość łączenia przy pomocy protokołu NFC, niestety mi się to nie udało. Łączenie z laptopem, zawierającym system operacyjny Windows 7, przebiega w standardowy sposób, bez żadnych problemów. Instalacja sterowników urządzenia jest bardzo szybka. Jakość i głośność odtwarzanego dźwięku z komputera jest dokładnie ta sama, co ze smartfona.

MXSP-BT04 może być użyty jako zestaw głośnomówiący. Niestety, mikrofon jest kiepskiej jakości i rozmówca ma wrażenie, że dźwięk dobiega jakby z oddali, jest bardzo przytłumiony. Jedynym sposobem jest głośna mowa z bliskiej odległości. Jakość nie zależy od kierunku, z którego się mówi, mikrofon jest dookólny.

P1110247

Sprzęt Maxella gra dobrze. Minimalnie brakuje mu wyższych tonów. Charakterystyka urządzenia nie jest dookólna – najbardziej optymalnym punktem odsłuchu jest front sprzętu, lecz jeśli znajdujemy się poza tą sferą, to dźwięki będą po prostu lekko przytłumione. Pomimo tego, da się słuchać.

Zasięg działania połączenia bluetooth ma jedno piętro. Przy dwóch piętrach – smartfon na parterze, a głośnik na drugim piętrze – sygnał już mocno przerywa i nie da się swobodnie słuchać.

Podsumowując, otrzymany zestaw bez instrukcji i firmowego opakowania nie pozwala na pełną ocenę urządzenia. Jakość wykonania głośnika i odtwarzanego dźwięku jest dobra, obsługa intuicyjna. a zasięg działania łącza bluetooth poprawny. Wszelkie dodatkowe możliwości, oferowane przez produkt, nie wykraczają poza absolutny standard w tego typu urządzeniach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!