WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

MediaTek umożliwi dzielenie się podzespołami przez Wi-Fi

Dzisiaj nie ma problemu z przekazywaniem sobie danych pomiędzy urządzeniami. Co jednak, kiedy chcemy wykorzystać aparat lub wyświetlacz innego urządzenia? Firma MediaTek postanowiła wprowadzić nowy standard o nazwie „CrossMount” – pozwoli on dzielić się podzespołami i oprogramowaniem, jeżeli oba urządzenia będą znajdować się w tej samej sieci Wi-Fi. Można dzięki temu wykorzystać mikrofon w telefonie, aby wydawać komendy głosowe do naszego telewizora itp. Telewizor może zapożyczyć kamerę z telefonu do wideo konferencji. Kwestia wyobraźni i celu.

CrossMount oparte jest na popularnym standardzie „Universal Plug and Play”. Znajduje się on w wielu aktualnie istniejących urządzeniach, więc łatwo będzie go wdrożyć, kiedy pojawi się w trzecim kwartale tego roku. Takie firmy jak Changhong, Hisense, Lenovo i TCL są mocno zainteresowane technologią firmy MediaTek i będą chciały wykorzystać ją w swoich produktach. Czy znajdzie się więcej chętnych? Tego nie wiemy.

MediaTek nie stawia wszystkiego na jedną kartę, oferują oni również nowe procesory. Największą ciekawostką jest MT8173, 64-bitowy procesor, który okrzyknięty został mianem „najszybszego procesora” aktualnie dostępnego dla tabletów. Składa się on z dwóch rdzeni Cortex-A72 w połączeniu z wymagającymi małego napięcia dwoma rdzeniami Cortex-A53 – razem dostarczają ponad 6x większą moc niż zeszłoroczny MT8125. Prościej mówiąc, tablet z tym procesorem będzie w stanie bez problemu odpalić film w rozdzielczości 4K. MT8173 będzie dostępy w drugiej połowie 2015 roku.

Źródło i zdjęcia: engadget