Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli nową metodę tworzenia efektywniejszych memrystorów (ang. memory resistor – opornik z pamięcią). Będą one służyć jako składniki obwodów elektronicznych, które naśladować będą sposób działania ludzkiego mózgu w celu wykonywania złożonych funkcji.

Badacze z uniwersytetów w Kalifornii, Santa Barbara i Stony Brook stworzyli obwód, który jest w stanie „uczyć” się w momencie gdy będzie miał styczność z nowymi informacjami, bardzo podobnie jak robią to synapsy łączące neurony.

memristor-neural-network

Rezultat pracy twórców, czip memrystorowy jest na razie dopiero prototypem, dowodem na prawidłowość przyjętych założeń. Musi on przejść długą drogę zanim zostanie wykorzystany w praktyce. Według twórców, projekt ten mógłby potencjalnie przetrzeć drogę dla budowy potężniejszych i bardziej niezawodnych urządzeń składujących informacje, mało tego – teoretycznie byłby w stanie dalece prześcignąć współczesne rozwiązania obliczeniowe, przy znacząco mniejszym zużyciu energii. Jak się okazuje, nasze mózgi są jednak najlepszymi komputerami…

Szczegóły projektu opublikowane zostały siódmego maja w naukowym czasopiśmie „Nature”.

[źródło: ibtimes.co.uk, zdjęcia: uni-bielefeld.de]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej