WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Merkury wciąż aktywny tektonicznie

Merkury jest najmniejszą planetą naszego układu słonecznego. Z tego powodu uważano, że przez około 4,5 miliarda lat od swojego powstania zdążył już wypromieniować w przestrzeń kosmiczną całe swoje pierwotne ciepło i od powierzchni aż do jądra w całości się już zestalił. Oznaczałoby to całkowity brak aktywności tektonicznej na planecie.

Naukowcy sądzą, że aktywność tektoniczna jest niezbędna do rozwoju życia, choćby dlatego, że powoduje nieustanne dostarczanie substancji mineralnych z głębi planety na jej powierzchnię. Choć Merkury, nawet aktywny tektonicznie, w dalszym ciągu nie byłby idealnym miejscem do rozwoju życia, to odkrycie na nim ruchów tektonicznych pozwoliłoby nam spojrzeć bardziej optymistycznie na potencjał istnienia życia we wszechświecie. Dotychczas bowiem Ziemia wydawała nam się, jako planeta aktywna sejsmicznie, wyjątkiem.

W pracy opublikowanej właśnie na łamach Nature Geoscience, badacze z USA ogłosili, że Merkury, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, wciąż jest aktywny tektonicznie. Naukowcy odkryli to analizując fotografie powierzchni planety wykonane przez należącą do NASA sondę MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging).

merkury

Dowodami na aktywność tektoniczną planety mają być występujące na jej powierzchni niewielkie struktury przypominające ziemskie klify. Nie byłoby w tym niczego niezwykłego, gdyby nie to, że są one na tyle małe, że gdyby liczyły setki milionów czy miliardy lat, to bombardowanie planety przez meteoryty już dawno wymazałoby po nich wszelkie ślady. Badacze szacują, że skarpy nie mogą liczyć sobie więcej niż 50 milionów lat.

źródło: futurism.com