WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Metaliczny klej, który może zastąpić luty

Każdy kto kiedykolwiek spawał bądź lutował wie, że w czasie tych czynności może zrobić się naprawdę gorąco. A jeśli ktoś nie lubi wysokich temperatur to z pomocą przychodzi MesoGlue. Jest to metaliczny klej, którego możemy używać w temperaturze pokojowej i nie potrzebuje żadnego podgrzewania.


Wynalazki tego typu nie są ciągle zbyt powszechne, tymczasem mogą być dużym ułatwieniem dla amatorów, którzy chcieliby pobawić się w tworzenie własnej elektroniki. MesoGlue wygląda i zachowuje się jak zwykły lut, a przy okazji zmniejsza ilość zużytej przez nas energii. Jest to jedna z technologii, która ma szansę zmienić to jak wytwarzamy elektronikę. Ufundowana przez profesorów Hanchena Huang i Paula Elliott z Northeastern University oraz profesora Stephena Stagon z University of North Florida firma jest ciągle na początkowych etapach prac, ale wkrótce powinna być gotowa by zawojować rynek:

Połączenie kleju i metalu może dla niektórych ludzi wydawać się całkiem znajome, ale ich kombinacja jest nowa i możliwa dzięki dzięki unikalnym właściwościom metalicznych nanorurek – nieskończenie małym rurkom z metalowym rdzeniem pokrytych indem z jednej strony a galem z drugiej. Tak pokryte rurki ułożone są wzdłuż podłoża jak skośne zęby w grzebieniu: jest dolny „grzebień” i górny „grzebień.” wyjaśnia Huang. „Następnie przeplatamy „zęby”. Kiedy ind i gal dotkną się wzajemnie formują ciecz. Metalowy rdzeń rurek służy aby zamienić tę ciecz na ciało stałe. Powstały klej zapewnia silne połączenie i przewodnictwo termiczne/elektryczne metalowego połączenia.

„Metaliczny klej ma wiele różnorakich zastosowań, spora ich część jest w przemyśle elektronicznym. Jako przewodnik ciepła może zastąpić obecnie używane pasty termoprzewodzące, a jako przewodnik prądu dzisiejsze luty. Konkretnymi zastosowaniami mogą być ogniwa słoneczne, komponenty komputerowe oraz urządzenia mobilne.” mówi profesor.

[źródło i grafika: techcrunch.com]