WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Metanowy „śnieg” na górskich szczytach Plutona

Choć przelot New Horizons w pobliżu Plutona miał miejsce już jakiś czas temu, do Ziemi dotarła dopiero niecała połowa danych. Oznacza to, że o najbardziej znanej karłowatej planecie wciąż dowiadujemy się nowych rzeczy. Na przykład tego, że na szczytach górskich ciała niebieskiego znajduje się zestalony metan.

Właśnie to ma znajdować się w regionie Cthulhu na Plutonie, to jest w obszarze czerni pokrywającym dużą część południowej półkuli. Jak twierdzą naukowcy, szczyty górzystego obszaru mogą być pokryte jasnym, metanowym „śniegiem”.

Według Johna Stansberry’ego z zespołu naukowego New Horizons (i Space Telescope Science Institute, Baltimore), fakt że materiał pokrywa górne zbocza szczytów, sugeruje, że metan może zachowywać się podobnie, jak woda w atmosferze ziemskiej, to znaczy, kondensować do postaci stałej na dużej wysokości.

Kompozycyjne dane z Ralph/Multispectral Visible Imaging Camer (MVIC) na pokładzie sondy New Horizons (ukazane po lewej) wskazują miejsce występowania jasnego lodu na szczytach górskich. W niemal tym samym miejscu wykryto koncentrację „lodu” metanowego (kolor purpurowy, prawe okienko).

Jeśli potwierdzą się informacje o chmurach zauważonych w atmosferze Plutona, może okazać się, że jest to znacznie bardziej dynamiczny „świat” niż mogłoby się z pozoru wydawać.

gohqzsr8ysoq49b7aald

[źródło i grafika: gizmodo.com]