WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W Kambodży odkryto starożytne miasta dzięki skanowaniu laserowemu

Okolice świątyni Angkor Wat, w Kambodży, to jedno z najważniejszych dla archeologów miejsc w południowo-wschodniej Azji. Właśnie w tamtej okolicy, dzięki wykorzystaniu lasera, udało się odkryć, wcześniej całkowicie nieznane, ukryte miasta.

Odkrycia udało się dokonać przy wykorzystaniu technologii laserowego skaningu lotniczego. Po zbadaniu 1900 km2 powierzchni, eksperci byli w stanie odnaleźć wiele miast, szacowanych na od 900 do 1400 lat. Część z nich jest nawet tak wielka, że mogłaby konkurować z obecną stolicą Kambodży, Phnom Penh.

„Udało nam się odkryć pod lasem całe miasta, o których nikt nie miał pojęcia, że tam są” – mówi Dr Damian Evans, australijski archeolog, który zajmował się mapowaniem kraju.

Obecnie prowadzone badania, były kontynuacją innych, w których udało odkryć się duży system połączeń między miastami. Wszystko to ma prawdopodobnie związek z imperium Khemerskim, które w czasach swojej świetności, w 12 wieku, było ówcześnie jednym z największych imperiów na świecie. Dzięki tym znaleziskom, być może nie tylko uda się lepiej poznać jego historię, ale również odnajdziemy wskazówkę, co doprowadziło je do upadku.

„Istnieje teoria, o najeździe Tajów i o tym, że wszyscy uciekli na południe – to się nie wydarzyło, nie ma miast, do których mogliby uciec” – mówi dr Evans.

Źródło: http://gizmodo.com/