WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Microsoft zapowiada potencjalnego pogromcę MacBooków – Surface Book

Gigant z Redmond wreszcie wybudził się ze snu i zamierza wypełnić rażące luki w swojej ofercie. Do tej pory w ofercie MS nie było flagowych smartfonów – to wkrótce się zmieni dzięki nowym Lumiom. Mamy też nową odsłonę porządnego tabletu w postaci Surface Pro 4. Brakuje jedynie sensownego laptopa z krwi i kości, na którym firma mogłaby godnie prezentować produkowany przez siebie software. Ta przepaść również zostanie wypełniona… przez Surface Book. 

Surface Book w momencie gdy go ujrzałem, stał się dla mnie – jako użytkownika – urządzeniem praktycznie perfekcyjnym. Ma klasę, przy jego tworzeniu zastosowano podobne materiały (laptop jest praktycznie cały wykonany z metalu) jak przy MacBookach (ma też podobne gabaryty i masę), ale przy okazji daje coś od siebie – możliwość zamienienia go w tablet przy pomocy góra dwóch ruchów, a także idealnie sprawdza się z oprogramowaniem Microsoftu, mając równocześnie pełne wsparcie ze strony firmy.

Surface Book ma 13,5-calowy ekran o zagęszczeniu wynoszącym 267 pikseli na jeden cal długości, który osadzony został na zawiasie, okraszonym mianem „dynamic fulcrum”. Przypomina to nieco rozwiązanie zastosowane chociażby przy Lenovo Yoga 3 Pro, choć w tym przypadku ekran można odłączyć od klawiatury. Ta wychwalana jest przez Microsoft w niebiosa i rzekomo ma być klawiaturą perfekcyjną, czyli niemalże bezszelestną podczas pisania (skoki klawiszy to tylko 1.6 mm), a przy okazji szaleńczo wygodną. Trochę niżej znajdziemy wykonany ze szkła touchpad z pięcioma punktami czułości dotyku. Poza tym Surface Book w pełni zgrywa się z Surface Pen, ma nawet dla niego specjalny mechanizm magnetyczny na górze, dzięki czemu stylus naturalnie przylega do samego urządzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=XVfOe5mFbAE

A co ze specyfikacją techniczną? Surface Book ma działać na procesorach Intel i5 lub i7 z rodziny Skylake. Dodatkowo w bazie, którą stanowi klawiatura, zamontowany zostanie układ graficzny od Nvidii z pamięcią GDDR5. Zatem jeżeli będziemy potrzebowali większej mocy obliczeniowej do np. obróbki grafiki, wówczas urządzenie będzie musiało działać w „trybie laptopa”. Dodatkowo po bokach znajdziemy dwa porty USB 3.0 oraz wejście na karty SD. Wszystko to ma działać 12 godzin przy jednym, pełnym naładowaniu baterii.

Linię Surface charakteryzuje to, że są to w zasadzie tablety operujące na desktopowym Windowsie. Surface Book ma być solidną konkurencją dla laptopów i wygląda na to, że cel ten będzie zrelizowany w stu procentach. Microsoft twierdzi, że jego nowe dziecko jest 2 razy szybsze od MacBooków Pro. Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale póki co Surface Book bije konkurencję pod względem użyteczności.

Na same urządzenia można już składać pre-ordery, a sam laptop ma mieć swoją premierę już 26 października. Ceny zaczynają się od 1500$, co jak na nasze standardy jest sumą stosunkowo dużą. Poza tym nie wiadomo kiedy sam sprzęt trafi do oficjalnej, polskiej dystrybucji, dlatego też pozostaje nam jedynie czekać.

[źródło i zdjęcie: theverge.com]