Zginanie, przekręcanie, składanie- żadna z tych czynności nie powinna być straszna nowoczesnym materiałom. Widzimy to choćby po sztucznej skórze i papierze elektronicznym. Z takiego założenia wyszli też naukowcy, którzy stworzyli elastyczny przewód z nanodrutów miedzi. Może to być odkrycie, które zmieni rynek. Poprzednie koncepcje opierały się na złocie i srebrze, które były strasznie drogie. Wykorzystanie taniej i powszechnej miedzi do wytwarzania elastycznych przewodów jest więc prawdziwą rewolucją. Wenlong Cheng, naukowiec na wydziale Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Monsah, mówi:

Monolity aerożelowe są jak gąbki kuchenne, nasze wykonane zostały z ultra cienkich nanodrutów miedziowych. Wykorzystaliśmy do tego proces zwany liofilizacją. Monolity aerożelowe miedzi są przewodzące i mogą być wbudowane w polimerowe elastomery.

Naukowcy odkryli, że dodanie śladowych ilości PVA- poli(alkohol winylowy)– znacznie poprawia wytrzymałość mechaniczną i odporność, a przy tym nie zmienia przewodzenia. Co więcej, PVA jest potrzebne aby móc wytwarzać przewodzące materialy gumowe. To odkrycie otwiera drogę do kolejnych projektów oraz ulepszania tych już istniejących. Oczekuje się, że odkrycie znajdzie zastosowanie w urządzeniach medycznych, dotykowych ekranach, sztucznej skórze.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!